Vianoce sú pre mnohých z nás najdôležitejším sviatkom roku a obchodníci nás už od októbra bombardujú vianočnými ponukami. Začína sa naša púť po obchodných centrách, zháňanie darčekov a výzdoby, neskôr upratovanie a vyváranie. Vianoce v ich pôvodnej podobe si vlastne už ani neužijeme. A to ešte nehovoríme o dopade tohto všetkého na našu planétu. Chceme naozaj Vianoce prežívať takto? Alebo máme silu vzoprieť sa všeobecnému tlaku a urobiť si ich po svojom?
Tlaku okolia naozaj nie je ľahké odolať. Nie každý sa poteší symbolickému darčeku či certifikátu, na ktorom je napísané, že ste dotyčnému niekde na druhom konci Slovenska kúpili symbolický strom a už nič iné nedostane. Príbuzní často nepochopia ani vašu snahu zabaliť darčeky do minuloročného papiera či dokonca do pestrofarebných reklamných letákov – v snahe minimalizovať vznik odpadu. Stáť si za svojím a zároveň ulahodiť okoliu nie je jednoduché. Nižšie vám ponúkame niekoľko tipov ako začať. Od tých jednoduchších až po tie naozaj eko.
KUPUJETE MŔTVY STROMČEK?
Mŕtvy či umelý? Dilema, ktorú každoročne riešia tisíce domácností. Aj keď rezaný stromček sa ako mŕtvy neoznačuje. Ani jedna z možností nie je eko.
Mnoho ľudí stále verí tomu, že stromčeky sa aj tak musia vyrezávať, aby nebol les príliš hustý. V skutočnosti sa moderné lesnícke metódy a postupy vychádzajúce zo zásad certifikovaného obhospodarovania lesov FSC (Forest Stewardship Council) zaobídu bez prerezávania. Stále viac stromčekov preto pochádza z umelo vytvorených plantáží, ktoré blokujú miesto pre naozajstný živý les.
Umelé stromčeky sú ešte obľúbenejšie ako rezané – ľudia sú šetrní a páči sa im, že môžu stromček použiť viac rokov. Umelý stromček je však vyrobený z ťažko recyklovateľného plastu, prevažne v Číne, kde sú zákony na ochranu životného prostredia aj práv a ochrany zdravia robotníkov chabé. Veď svet už obleteli fotografie „ľudských otrokov“, ktorí vyrábajú a farbia naše vianočné dekorácie. Dovoz z Číny prispieva k vzniku emisií oxidu uhličitého a podporuje tak skleníkový efekt a klimatickú zmenu.
Aký stromček si teda zaobstarať? Ak naozaj musíte mať doma živý ihličnan, odporúčame živý stromček v kvetináči. Ten nám vydrží niekoľko rokov a ak si ho vhodne vyberieme (dbáme na dostatočne vyvinutý koreňový systém, pretože v ponuke sú aj ihličnany v kvetináči označené ako „nevhodné na ďalšiu výsadbu“), môžeme ho po sviatkoch vysadiť do prírody.
Pobyt „kvetináčového“ stromčeka vo vykúrenom byte treba skrátiť na najkratší možný čas. Po kúpe ho nechajme na chladnom a svetlom mieste (napríklad na chodbe či v garáži) a do bytu ho prenesme až na Štedrý deň. Po Vianociach ho opäť odnesieme na chladné a svetlé miesto, neskôr – približne po dvoch týždňoch – ho môžeme dať na balkón alebo von do záhrady. Nezabudnime ani na pravidelnú zálievku. Na jar môžeme stromček ešte v kvetináči zasadiť do záhrady, aby sme ho mohli ďalší rok vybrať a použiť. Ak záhradu nemáme, stromček môžeme nechať na balkóne. Ak sa rozhodneme stromček vysadiť do voľnej prírody, poraďme sa s odborníkom. Ihličnany sa nehodia do každého typu lesa a do každej pôdy.
V našej prírode nájdeme tieto druhy ihličnanov:
- borovica lesná – sosna (lat. Pinus sylvestris),
- borovica barinná (lat. Pinus rotundata),
- borovica horská – kosodrevina (lat. Pinus mugo),
- smrek obyčajný (lat. Picea abies),
- jedľa biela (lat. Abies alba).
Pre eko nadšencov sú k dispozícii aj stromčeky papierové (z kartónu) či ušité, závesné na stenu. Ak máte vlastnú záhradu, môžete si vianočný stromček vyzdobiť aj priamo tam – ak použijete na výzdobu jabĺčka či orechy, budú sa z nich okrem vás tešiť aj vtáky. Fantázii sa medze nekladú. Moji bratia si každý rok robia iný stromček a vždy dopredu vymýšľajú, z čoho by mohol byť – mali sme už navŕtaný drevený kmeň a v ňom stočené noviny na okrajoch nastrihané do „ihličia“, stojan na fotoaparát obalený zeleným obrusom a omotaný starým kinofilmom, ozdoby z drevených kociek a podobne. A všetky tieto alternatívy vyzerali naozaj famózne. Pohrajte sa s deťmi a vytvorte si vlastný stromček a vlastné ozdoby.
ORIGINÁLNY KALENDÁR
Táto „ekologické katastrofa“ (100 gramov čokolády v 300 gramoch plastu a potlačeného papiera) by už konečne mala upadnúť do zabudnutia. Veď alternatíva je taká jednoduchá a zábavná! V obchodoch a aj v tvorivých e-shopoch lokálnych výrobcov dnes dostať kúpiť krásne trvanlivé naplniteľné kalendáre – drevený s 24 zásuvkami, šitý s 24 vreckami, na poličku, na stenu… a každý rok môžete popustiť uzdu fantázie a napĺňať ich. Či už čokoládkami, orieškami, medovníkmi, sušeným ovocím, drobnými mincami a podobne. A, samozrejme, takýto kalendár si môžete vyrobiť aj sami – napríklad z 12 párov ponožiek, z 24 papierových vreciek, ktoré ozdobíte číslicami a zavesíte na špagát a tak ďalej a tak ďalej. A jeden môžete spolu vyrobiť aj pre otecka – uvidíte, ako sa poteší.
ADVENTNÝ VENIEC
Ak si chcete vyrobiť veniec sami, opäť sa oddajte fantázii. Veniec predsa nemusí byť len okrúhly, môže byť aj v tvare srdca či hranatý. Použiť môžete byle sušených aromatických byliniek, prútie či vetvičky. Zaujímavé sú aj vence z orechov, žaluďov, šišiek, šípok, jabĺčok, plátkov citrusov či badyánu. Ako základ použite slamu zviazanú a omotanú špagátom, niťami, stuhami či lykom.
Ak nemáte čas vlastnoručne si vyrobiť veniec, kúpte si prírodný z vetvičiek, šišiek, slamienok… Ale overte si, či nemá polystyrénový základ. Polystyrén je ťažko recyklovateľný materiál a je v prírode v podstate nerozložiteľný.
ABY VÁS ZO SVIEČOK NEBOLELA HLAVA
Čarovnú atmosféru Vianoc nepochybne tvorí aj krásne osvetlenie a nápadité vianočné ozdoby. Ak však chceme ostať šetrní k životnému prostrediu, mali by sme sa pred nákupom týchto doplnkov zamyslieť. Blikajúce umelé osvetlenie na našom stromčeku často spotrebuje nemalé množstvo energie – najmä ak ide o veľkoplošné vonkajšie svetlá, ktoré svietia 24 hodín počas niekoľkých týždňov.
Ak už nevieme umelému vianočnému osvetleniu odolať, dajme aspoň prednosť energeticky úspornému modelu s LED žiarovkami. Najlepšou alternatívou sú sviečky, ktoré však nechávame horieť iba pod dohľadom a, samozrejme, vždy ich umiestňujeme mimo prievanu a na bezpečnú podložku – nikdy nie na stromček. Ale pozor, nie je sviečka ako sviečka! Ak počas sviatkov nechceme trpieť bolesťami hlavy, mali by sme si vyberať sviečky bez umelých vôní, zo včelieho vosku a vône radšej nahradiť kvapkou prírodného éterického oleja.
Vzdať sa umelých ozdôb nebude jednoduché. Ak ich už doma máte, určite ich nevyhadzujte a používajte ich čo najdlhší čas. Ak sa vám zunujú, darujte ich ďalej. Ak sa ozdoby chystáte nakupovať, vyberajte si tie zo šúpolia, neglazované keramické, nefarbené drevené či papierové – ideálne od lokálnych výrobcov, pretože v obchodoch sú v ponuke najmä tie čínske. Ak máte čas a chuť, ľahko si ozdoby napečiete: krásnych medovníkových anjelikov či srdiečka potom môžete doma s deťmi ozdobiť a spolu zavesiť.
DAROVAL VÁM UŽ NIEKTO OPRAVU V BYTE?
Aj tu sa dá vyhnúť zbytočnému plytvaniu. A to nielen pri nákupe vianočného darčeka, ale aj pri jeho zabalení. Zabaliť darček do ľanovej či papierovej tašky, ktorá sa dá opätovne použiť alebo ho zabaliť do reklamných či iných novín vôbec neznamená, že chceme ušetriť. Práve naopak, dávame tým obdarovanému najavo, že nám záleží na jeho zdraví a životnom prostredí. Veľmi pôsobivá je aj japonská technika balenia darčekov furoshiki. Ide o balenie darčeka do štvorcového kusu textílie. Môžete použiť aj peknú vreckovku či šatku a máte dva darčeky v jednom. Takto sa dajú zabaliť aj fľaše či okrúhle darčeky.
Na výber darčekov si vyhraďte dostatok času. Dary kupované pod tlakom a v predvianočnom zhone sú často zbytočné a predražené. Ja to robím tak, že darčeky zhromažďujem v podstate počas celého roka. Keď objavím niečo, čo by sa niekomu z mojich blízkych zišlo, tak to kúpim a odložím. Pred Vianocami tak mám väčšinu darčekov doma, nezaťaží to tak moju peňaženku jednorazovým výdajom a darčeky sú premyslené a cielené. Ak to so schovávaním darčekov nevydržíte, skúste sa naozaj zamyslieť, čo by obdarovaného potešilo a čo aj naozaj potrebuje a využije. Materiálnych vecí má už väčšina z nás dosť – skúste sa pre zmenu zamerať na vstupenky na kultúrne podujatia, športové aktivity alebo masáže. Môžete aj vyrobiť vlastnú poukážku: pozvanie na večeru, 10-krát uvarenie sobotného obeda, spoločne strávený víkend a podobne. Ja som takto od bratov dostala poukážku na umytie auta a od kamaráta na 3 opravy v byte a veľmi rada som ich využila. Dobrou alternatívou sú aj zdravé potraviny, napríklad oleje (makový na kosti, tekvicový na prostatu a podobne), či niečo, čo si obdarovaný zo šetrnosti nekúpi.
Prajem vám, aby Vianoce boli pre vás sviatkom pokoja, radosti a duchovného obrodenia. Namiesto prepínania televízora sa radšej vyberte na prechádzku do prírody alebo na návštevu. Ja som svoj televízor darovala už pred mnohými rokmi a dodnes neľutujem. Tak šťastné a „zelené“!
Petra Ježeková
Živica
www.zivica.sk
Foto Shutterstock.com
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok