Uhol pohľadu. Maminka, čo znamená – Ty si ale dobré dievčatko? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Uhol pohľadu. Maminka, čo znamená – Ty si ale dobré dievčatko?

Uhol pohľadu. Maminka, čo znamená – Ty si ale dobré dievčatko?

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 40)

Milá maminka. Vždy som si myslela, že som dievčatko. Len dievčatko. Nie pekné, škaredé, vysoké, nízke, šikovné, dobré alebo zlé. Stačí dievčatko. Ja totiž viem, že za slovom „dievčatko“ sa to ostatné skrýva. Všetko. Aj zlé, dobré, špinavé, čisté, bláznivé… Preto stačí povedať – Ty si ale dievčatko. Ja som všetko dokopy. Nemusím si vyberať a nemusím sa podľa toho riadiť. Nemusím sa báť, že ak raz budem dobré dievčatko, musím ostať dobrým dievčatkom a nesmiem spraviť taký krok, ktorý by zo mňa spravil to zlé.

Vieš, maminka, „zlý“ a „dobrý“ sú slová, ktoré používa každý. A každý je iný. Zatiaľ čo niekto povie, že som zlá, pretože som skočila zo skrine na posteľ a zlomila ju, iný povie, že som len bláznivá. Ďalší, že som neposlušná. Alebo neskrotná. Niekto povie, že som divoká a usmieva sa. Iný, že som divoká a mračí sa. Vidíš, aké je to ťažké? Babka na to povedala, že „ona nie je zlá, ale dobrá. Len sa nemá kde vyblázniť, pretože vonku leje ako z krhly.“ Tak teraz čo – aká som?

Raz si bola chorá, spinkala si a ja som ťa nechcela zobudiť. Tak som zbehla po schodoch dolu, nakreslila ti obrázok a počkala, kým sa zobudíš. Babke som natrhala kvetinky. Tatkovi som pomáhala čistiť okná. Vtedy ste mi povedali, aká som dobrá. Lenže, čo to znamená? Že keby som to všetko nespravila, som zlá? Kebyže tak nespravím, mám na to dôvod. Nechce sa mi alebo nemám čas. Ako ty, keď si mi nepomohla upratať stolík, pretože si varila. A nepovedala som, že si zlá.

Znamená dobrá, že robím veci, ktoré sú vám príjemné? A ak robím tie nepríjemné, vtedy mi poviete, aká som zlá? Lebo to sme potom zlí aj dobrí všetci. A nemusíme sa rozlišovať, označovať, ani deliť na dobrých a zlých. Čo tak povedať radšej, že sa vám páči, keď nakreslím obrázok? Poďakovať mi a hotovo. Nie je to tak ľahšie a presnejšie?

Neľúbite ma, nech už som hocijaká? Dobrá alebo zlá? Ak ma ľúbite tak či tak, potom to je jedno. Dôležité je, aby sme si nerobili nepríjemné veci a učili sa spolu vychádzať – teda hádať sa tak, aby sme spolu našli riešenie. Nemusím sa potom báť, keď mi niekto povie, že som zlá. Že to znamená – mám menšiu hodnotu, cenu a mohli by ste ma prestať ľúbiť. V takom strachu sa nedá vyvádzať, maminka. Robiť plechu aj neplechu. A každý deň vstávať a tešiť sa, čo sa udeje.

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 39)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok