To najkrajšie pre najmenších | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

To najkrajšie pre najmenších

To najkrajšie pre najmenších

Tento článok vznikol akosi spontánne. Inšpiráciou mi bolo hľadanie vhodného darčeka pre bábätko, ktoré sa práve narodilo.

Aj ja som najskôr s nadšením zavítala do obchodu s plánom nájsť nejaký krásny darček, aby som privítala novorodeniatko na svete. Zrazu však z nadšenia prišla nechuť, preberám sa v hromade farebných plastov a plyšových zvierat. Vylučujem jednu vec za druhou. No akosi nedokážem nič vybrať. Toto má byť to najlepšie a najkrajšie pre najmenších?

Áno, je pravda, žijeme v zrýchlenej dobe, tieto hračky sú rýchlo a jednoducho dostupné, ale chceme byť toho súčasťou? Je to naozaj to najlepšie, čo vieme ponúknuť našim deťom? Skúsme sa na chvíľu zastaviť a prehodnotiť to. Ak kúpime to, čo nám ponúkajú, všetko to plastové, neharmonické, neestetické a šialene farebné, čo tým chceme povedať našim deťom? Možno ušetríme množstvo nášho drahocenného času, ale čo vás, milé deti, tým učíme? Že na vás nemáme čas?

Maria Montessori hovorievala: „To najkrajšie pre najmenších“. Deti do troch rokov majú absorbujúcu myseľ, čo znamená, že nasávajú všetky veci, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti. Tie sa potom stávajú ich súčasťou, preto je také dôležité obklopovať bábätká krásnymi vecami.

Jednou z krásnych vecí, ktorými môžete vaše bábätko obklopiť sú „Montessori mobiles“. Ide o jednoduché závesné pomôcky nad postieľku či priestor, kde dieťa trávi cez deň čas. Môžete si ich ľahko vyrobiť. Možno vás to bude stáť trochu času a energie, ale výsledok určite stojí za to! Rada by som vás v tomto tvorení a snažení podporila, nikto iný to totiž aj tak za nás neurobí…

Prvé pomôcky stimulujúce pohyb bábätka

Montessori závesné pomôcky sa veľmi líšia od klasických závesných detských kolotočov. Ich rozdiel si všimnete ihneď na prvý pohľad, nie sú divoko sfarbené, ani prepchané rôznymi tvarmi, sú jednoducho nádherné. Väčšinu z nich si viete vyrobiť doma a majú ešte jednu skvelú vlastnosť – to, či sa dostanú do pohybu, závisí do veľkej miery od samotnej aktivity dieťaťa, to znamená, že už v ranom detstve si dieťa precvičuje motorické schopnosti. Pomocou týchto závesných pomôcok sa deti učia zamerať pozornosť na fixujúci sa objekt, sledovať tento objekt, vnímať farbu a hĺbku. Existuje niekoľko druhov závesných pomôcok, tie sa dieťatku predstavujú postupne, v závislosti od jeho veku a senzorických schopností.

Montessori závesné pomôcky patria medzi prvé pomôcky, ktoré stimulujú bábätká na pohyb. Bábätká sa totiž prostredníctvom pohybu snažia s nimi komunikovať a to tak, že naťahujú ruky, kopú nožičkami a vydávajú nadšené zvuky.

Pohyb je pre dieťa nesmierne dôležitý. Maria Montessori sa vo svojej knihe Tajuplné detstvo o pohybe vyjadruje takto: „Pohyb je pre dieťa dôležitý, je to funkčné vtelenie kreatívnej energie, čím si dieťa plní svoju osobnú misiu.“

Munari závesná pomôcka

Prvou spomedzi Montessori závesných pomôcok je Munari závesná pomôcka. Ide o nádhernú trojúrovňovú hračku pre najmenších, je určená pre bábätká vo veku 3 až 6 týždňov. Vešiame ju nad aktívnu zónu bábätka, to znamená, nie úplne priamo nad neho. Zámerne je čierno-biela preto, lebo bábätko v tomto období vidí do diaľky asi 20 až 30 cm, čo je približne vzdialenosť od matkiných očí k prsníkom, rovnako najviac vníma kontrasty, výrazné vzory a dokáže sledovať len veľmi pomaly sa pohybujúce predmety. Túto závesnú pomôcku vymyslel taliansky dizajnér Bruno Munari. Jej úlohou je rozvinúť dieťatku zrak, zameranie pozornosti a sledovanie predmetu. Obsahuje ešte priehľadnú, v ideálnom prípade sklenenú guľu, ktorá má odrážať svetlo.

Mgr. Katarína Mečiarová
Dieťa 12/2016 – 1/2017
Krátené

 

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok