Láskyplný dotyk je najlepšie spojenie s rodičmi | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Láskyplný dotyk je najlepšie spojenie s rodičmi

Láskyplný dotyk je najlepšie spojenie s rodičmi

Celosvetovo sa narodí predčasne už každé desiate dieťa. Na Slovensku je štatistika lepšia, a to vďaka vynikajúcej starostlivosti gynekológov a neonatológov. Aktuálne sa podľa najnovších výskumov na Slovensku narodí predčasne každé 13. dieťa ročne, čo predstavuje asi 4 500 detí, ktoré prídu na svet medzi 24. až 36. týždňom. Keď sa rodičom narodí vytúžené bábätko neočakávane skoro, podľa prieskumov má veľký význam v tomto náročnom období láskyplný dotyk. Práve toto spojenie pomáha pri zdravom vývine dieťatka.

Dotyk je najlepší spôsob komunikácie s predčasniatkami

„Je vedecky dokázané, že dotyk rodiča a jeho predčasne narodeného dieťaťa má viaceré benefity. Je liekom, ktorý pomáha stabilizovať základné životné funkcie dieťaťa ako srdcovú činnosť či dýchanie, urýchľuje dozrievanie centrálnej sústavy a zlepšuje toleranciu stravy. Pre dieťa znamená dotyk jeho rodiča aj bezpečie, stimuláciu psychomotorického vývoja, vylučujú sa látky znižujúce jeho stresovú záťaž, stabilizuje sa termoregulácia. Dotyk sa v prípade predčasniatok vníma aj z pohľadu duševnej starostlivosti a blízkosti, ktoré majú význam práve pri dočasnom odlúčení po predčasnom pôrode, kedy je častokrát ohrozené aj zdravie matky. A v neposlednom rade môžeme vnímať dotyk ako lepšiu budúcnosť, keďže dieťatko vďaka tomu lepšie prospieva a skracuje sa aj doba jeho hospitalizácie,“ vysvetľuje Mgr. Ľubica Kaiserová, staničná sestra na Novorodeneckej klinike v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda UMB a zároveň prezidentka OZ malíček.

Podľa štatistík takmer tretina rodičov predčasne narodených detí považuje výmenu plienky za rovnako dôležitú ako samotný dotyk s bábätkom. „Význam plienok pre predčasniatka je viacnásobný – kopírujú požiadavky a potreby predčasne narodených detí, z ktorých mnoho nedosahuje po narodení ani 1 kg. Navyše uľahčujú zdravotníckemu personálu opakované úkony s bábätkom, keďže nie sú zaťažení prispôsobovaním iných pomôcok na tento účel a v neposlednom rade, rodičia majú v náročnej životnej situácii aspoň o túto starosť, hľadať na trhu malinké plienky, menej,” dodáva Mgr. Ľubica Kaiserová.

Predčasne narodeným deťom dlhodobo pomáha aj značka Pampers v spolupráci s OZ malíček a dm drogerie markt, a to svojimi plienočkami navrhnutými pre potreby predčasniatok, ktoré pravidelne daruje do všetkých perinatologických centier na Slovensku. Vďaka tejto spolupráci sa pozerá na ich lepší štart do života a, okrem iného, aj na budúcnosť týchto bábätiek, keďže nemocniciam sa pomáha aj materiálne, či nákupom špeciálneho prístroja na korekciu zraku, keďže jedným z najčastejších problémov predčasniatok sú v dôsledku ich nedozretosti aj problémy s očkami.

Pampers Preemies boli špeciálne vyvinuté v spolupráci so zdravotnými sestrami z novorodeneckých JIS oddelení, nakoľko bežné plienky pre novorodencov sú pre predčasniatka príliš veľké a nevyhovujú ich potrebám. Sú určené aj pre tie najmenšie a najzranitelnejšie detičky s váhou od 500 do 2 300 gramov, pričom sa prihliada na tvar telíčka predčasniatok, aby im umožnili zdravý telesný vývoj, potrebné pohodlie a dopriali pokojný spánok nevyhnutný pre ich ďalší správny vývoj.

„Plienky Pampers sú dlhodobo synonymom pohodlia a jemného dotyku s pokožkou bábätka. Pri predčasne narodených deťoch je príjemný pocit ešte dôležitejší, pretože ich telíčko je krehké, koža citlivá a náchylná na poranenia. Dotyk je spôsob, akým predčasniatka cítia lásku svojich rodičov. Pomáha im pri vývoji a zdravom prosperovaní, aby mohli čím skôr odísť z nemocnice do domáceho prostredia a tešiť sa z láskyplného spojenia s najbližšími,“ hovorí Denisa Žideková, Brand Manager Pampers, Procter & Gamble.

Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy svojim nákupom akýchkoľvek plienok značky Pampers v e-shope mojadm.sk a v ktorejkoľvek predajni dm drogerie markt na území Slovenskej republiky od 1. 10. do 30. 11. 2023. Každým nákupom pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemies Protection pre predčasniatka na Slovensku. Ďalšie informácie na Pampers.cz/preemies.

(PR)

Úvodné foto Freepik

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok