Sila detských snov | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Sila detských snov

Sila detských snov

„Nikdy sa neodpútavaj od svojich snov! Keď zmiznú, budeš ďalej existovať, ale prestaneš žiť.“

Mark Twain

V jednej piesni folkového združenia pesničkárov Slnovrat, ktorého koncerty v pivničných priestoroch bratislavského Divadla u Rolanda mali za minulého režimu neopakovateľnú atmosféru, sa nostalgicky spieva: „Kde sú detské sny, kam sa podeli, všetky plány smelé. Zvädli pri ceste modré nevädze, chce sa mi plakať pre ne.“ Smutné, no nie vždy to tak musí byť. Nie všetky detské sny vädnú cestou do dospelosti. Niektorí z nás ich postupne realizujú všetky, pretože, ako vraví česká moreplavecká legenda Ruda Krautschneider: „Človek môže všetko, čo si zaumieni.“ A keď si v detstve vysníva, že raz prebrázdi svetové moria a oceány na vlastnoručne postavených lodiach, tak mu v tom nič nemôže zabrániť. Ak je jeho túžba silná a rozhodnutie pevné. A tak si moreplavec Ruda už viac ako 50 rokov plní svoje detské sny: „Moreplavbu som si vybral už ako malý chlapec. Vysnil som si to. V Znojme som chodil do kostola sv. Mikuláša a tam je obrovská kazateľnica v tvare glóbusu. Chodil som tam s mojím deduškom, ktorý nikdy nevidel more a stále o ňom hovoril. Mal diela najslávnejšieho svetového spisovateľa píšuceho knihy s tematikou mora Josepha Conrada a knihy mnohých úžasných romantických spisovateľov, ktorí žili na mori. To ma nasmerovalo. Sila toho človeka je vo mne doteraz.“

Minulý rok som sa na niektorej českej internetovej stránke dočítala o tom, že v jednej chudobnej štvrti v Riu de Janeiro možno nájsť zvláštnu hudobnú školu, ktorú vedie britský trubkár Tom Ashe. Hovorí o sebe, že nie je typ človeka, ktorý by sa venoval dobročinnosti. Že len skrátka začal chudobné deti učiť hrať na dychové hudobné nástroje. A tak vznikla hudobná škola Favela Brass, kde si plní svoje sny 30 detí. A usilovne trénujú aj doma. Jeden z Tomových žiakov hovorí, že u nich doma existuje len jedno obmedzenie, keď jeho mama nechce počúvať jeho hru a to, keď pozerá telenovelu. Život týchto detí nie je telenovela, ony si naozaj plnia svoje hudobné sny, vďaka Tomovi a jeho priateľom sa stávajú skutočnosťou.

„Šťastný je ten, kto sníva svoje sny, a je pripravený zaplatiť cenu, aby ich realizoval,“ povedal belgický prelát Joseph-Leon Cardinal Suenens. Dovolím si už len malý dodatok: A najšťastnejší je ten, kto má v detstve po svojom boku aspoň jednu jedinú bytosť, ktorá ho podporuje v detských snoch a pomáha mu ísť na ceste za ich naplnením. Moreplavec Ruda si svojho deduška nosí v živej pamäti. Oboplával s ním v duši celý svet. Detský sen malého moreplavca sa pretavil do desiatky lodí, ktoré Ruda postavil vlastnými rukami za pomoci priateľov. Tento drevorubač, spisovateľ, dokumentarista a neuveriteľne pútavý rozprávač na svojich plavbách nezabúda vrátiť to, čo dostal kedysi on sám od svojho deduška, a tak už roky pomáha deťom z detských domovov – stavia pre ne lode, plaví sa s nimi po mori i na českých riekach či rybníkoch a pomáha im snívať. Aby raz tiež mohli vyraziť splniť si sny na svojej veľkej „plavbe“. Sú kapitáni, na ktorých sa nezabúda. Im patria detské spomienky, vďaka i miesto v našom srdci.

Renáta Krausová
Dieťa 4/2016

Foto Shutterstock.com

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok