Sezóna kliešťov naplno prepukla | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Sezóna kliešťov naplno prepukla

Sezóna kliešťov naplno prepukla

S príchodom príjemného počasia, trávime viac času na čerstvom vzduchu. Jar je čas výletov do prírody, turistiky, rodinných piknikov a záhradných grilovačiek. Sadáme si do trávy, deti sa šplhajú na stromy, užívame si zelenajúcu sa prírodu. A veľa z nás už zistilo, že kliešte opäť úradujú. Poradíme vám, ako sa čo najúčinnejšie chrániť.

Ak sa už pozeráte na prisatého kliešťa na svojom tele, nepanikárte. Dôležité je, že ste ho objavili včas a viete zakročiť. Kliešťa treba vybrať. Dôležité je vykývať ho a nie vytočiť! Pri točivom pohybe hrozí, že hlavička zostane zahryznutá. Používajte klasickú pinzetu, s tou sa vám bude najlepšie manipulovať. Buďte trpezliví a kliešťa nevytrhávajte silou. Uchyťte ho, čo najbližšie ku koži, čím znížite riziko, že by ste nevybrali hlavičku. Nepoužívajte žiadne krémy či oleje, ktoré môžu spôsobiť, že kliešť sa začne dusiť a vyprázdni obsah čriev. Tým sa, žiaľ, zvýši riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša – lymská borelióza alebo kliešťová encafalitída a veruže aj ďalšie infekčné nepríjemnosti. Infikovaných kliešťov z roka na rok pribúda. Preto najlepšie urobíte, ak stavíte na prevenciu a budete sa pred kliešťami efektívne chrániť.

KTORÉ KROKY DODRŽAŤ, ABY STE KLIEŠŤOV DRŽALI, ČO NAJĎALEJ OD TELA?

  1. NEKOLEDUJTE SI sami o neželaného návštevníka na vašom tele. Nevbehnite do vysokej trávy v krátkych nohaviciach. Tráva, hlavne v blízkosti lesov, je teritórium kliešťov. Myslite na to, čo si oblečiete, keď idete na piknik do prírody. Do prírody noste radšej dlhé legíny a ponožky si vytiahnite vyššie cez ne. Tak fyzicky zabránite kliešťom vliezť pod nohavice.
  2. BUĎTE PRIPRAVENÍ a pred odchodom z domu aplikujte repelent. Môžete ho aplikovať na telo alebo si ním nastriekať odev – nohavice, ponožky a obuv. Repelentný prípravok reaplikujte viackrát počas dňa, v závislosti od dĺžky vášho pobytu v prírode.
  3. RÝCHLA KONTROLA by mala nasledovať vždy po návrate domov. Skontrolujte celé telo. Kliešť je rafinovaný a zahryzne sa aj na nečakaných miestach. Treba ho nájsť čím skôr. Môže byť prenášačom nebezpečných chorôb. Pokiaľ je miesto vpichu aj po správnom vytiahnutí ešte niekoľko dní červené a vytvorí sa okolo neho fľak, navštívte svojho lekára.

REPELENTY VERZUS BABSKÉ RADY

Byť vybavený repelentom v podobe spreja je veľmi dôležité predovšetkým, ak máte malé deti, oslabenú imunitu alebo sú dámy tehotné. Na trhu existujú rôzne prípravky. Repelentný sprej je najlepšie opakovane striekať na oblečenie, obuv a ponožky. Na pokožku môžete použiť repelent v praktickom roll-on aplikátore alebo si skúsiť vyrobiť svoj vlastný repelent za pomoci byliniek, ktorých vôňu kliešte nemajú rady.

Domáci recept radí prevariť liter vody s lyžicou vínneho octu a v nej nechať vylúhovať balíček sušeného tymianu. Podľa ďalšieho receptu dajte 40 voňavých klinčekov do fľaštičky francovky Alpa a nechajte minimálne 48 hodín vylúhovať. Do výluhu môžete pridať aj sušenú levanduľu alebo pár kvapiek éterického oleja s vôňou levandule, tymianu alebo citrónovej trávy.

Repelentné prípravky značky ALPA sú určené pre dospelých a deti od 3 rokov. Dajú sa zakúpiť v podobe spreja, gélu alebo ako roll on. Ich aplikácia je veľmi jednoduchá a rýchla, účinok dlhotrvajúci, minimálne 4 hodiny.

Repelentné prípravky Alpa zakúpite v sieti 101 Drogerie, Teta a Metro.

www.alpa.sk

(PR)

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok