Ostrá chuť reďkoviek | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ostrá chuť reďkoviek

Ostrá chuť reďkoviek

Viete z čoho čerpali silu Egypťania, ktorí stavali pyramídy? Z cesnaku, cibule a reďkoviek.

Reďkovky pravdepodobne pochádzajú z Ázie a pochutnávali si na nich už v časoch, keď rozkvital Egypt. Miestni poľnohospodári využívali aj semená, lisovali z nich olej. Reďkovky bežne pestovali tiež v oblastiach okolo Stredozemného mora, Gréci a Rimania si cenili najmä ich liečivé účinky. Vo Francúzsku síce tiež vyzdvihovali ich pozitívne účinky na vylučovanie žlče, ale inak považovali reďkovky za podradnú zeleninu.

Čo sa týka jedálneho lístka našich predkov, tí čiernu odrodu reďkoviek objavili už počas stredoveku a využívali najmä jej liečivé účinky. Postupne však upadala do zabudnutia a svojej renesancie sa dočkala až v 19. storočí. Od tých čias sa prebojúvala na pozície obľúbenej zeleniny, kde zostala až dodnes a nevytlačili ju odtiaľ ani cudzokrajné delikatesy. Okrem klasických druhov červených reďkoviek sú v ponuke už spomínané čierne odrody, ale aj obľúbené biele a menej známe zlaté. Každá z nich má svoje špecifické chuťové a najmä liečivé vlastnosti.

Nemôžete spať?

Trápi vás nespavosť? Jedzte reďkovky. Pomáhajú tiež pri častých bolestiach hlavy a sú ideálnou zeleninou na chudnutie, pretože urýchľujú spaľovanie tukov, pričom obsahujú veľa vody a minimum kalórií. Vďaka vláknine bránia zápche, nadúvaniu a čistia telo od toxínov. Prispievajú k poklesu hladiny cholesterolu v krvi. Známe sú aj tým, že podporujú imunitu. Obsahujú vitamín C, ktorý napríklad urýchľuje hojenie rán, chráni pred sivým zákalom a mozgovou mŕtvicou. Sú zdrojom horčíka, vápnika, fosforu, zinku, draslíka, vitamínov skupiny B a karoténov. Reďkovky majú podobné vlastnosti ako cesnak – pôsobia ako mierne prírodné antibiotikum. Čistia a dezinfikujú dutiny a uvoľňujú husté hlieny v nose aj v prieduškách.

Reďkovky sú špecifické svojou ostrou chuťou, ktorú spôsobujú horčičné silice obsahujúce síru. Ide o ochranné mechanizmy rastliny, pretože vďaka týmto látkam je odolnejšia voči plesniam, chorobám a čiastočne aj škodcom. Osožné sú aj pre nás – majú antibakteriálne a protiplesňové účinky a prospievajú pečeni.

POZOR! Napriek všetkým pozitívnym účinkom by sme to s jedením reďkoviek nemali preháňať, pretože môžu podráždiť žalúdočnú sliznicu. Opatrní by mali byť ľudia s citlivým žalúdkom či vredmi, ale aj tí, ktorí trpia častými hnačkami.

Záhrada na balkóne

Reďkovky vysievajte do voľnej pôdy na jar. Druhej úrody sa môžete dočkať aj na jeseň, počas leta sa však tejto zeleniny vzdajte, rastliny totiž sústredia sily na vytvorenie kvetu. Aby neboli drevnaté a veľmi štipľavé, potrebujú veľa vody. Skúsení záhradkári tvrdia, že reďkovkám sa darí aj na balóne, tak vyskúšajte.

Keď sa vám záhradníčiť nechce, pri nákupe vyberajte skôr menšie plody. Tie väčšie síce môžu byť nejakou špeciálnou odrodou, ale rovnako tak môžu signalizovať, že pestovateľ rád a hojne používa umelé hnojivá.

Reďkovky zjedzte čím skôr, dlhé skladovanie sa podpíše na ich kvalite a zároveň klesá v plodoch aj množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré bežne obsahujú. Keď chcete, aby vynikla ich pikantná chuť v šalátoch či nátierkach, umyte ich v teplej vode. Studená voda zase utlmí túto vlastnosť, môžete ich nechať aj krátko odmočiť.

Reďkovky môžu byť tiež súčasťou tepelne upravených jedál, výborné sú v praženici (konzistenciou pripomínajú huby) či krátko dusené na spôsob kapusty. Chuťovo zaujímavou je kombinácia s ovocím.

V minulosti jedávali ľudia reďkovky na raňajky. Verili, že ich tento rituál uchráni pred všetkými nepríjemnosťami, ktoré by ich v ten deň mohli stretnúť.

Červená reďkovka

Najbežnejšia, najviac pestovaná i kupovaná je červená reďkovka, a to nielen u nás. Vo Francúzsku si gurmáni potrpia na jej odrody s bielou špičkou. Podľa toho, či pripravujú jedlo pikantnejšie alebo jemnejšie, vyberajú medzi reďkovkami, ktoré vyrástli vonku, tie sú chuťovo výraznejšie alebo tými, ktoré dopestovali v skleníku.

Červené reďkovky najlepšie chutia čerstvé, môžete ich pokrájať a obložiť nimi chlieb, prípadne ich pridajte do šalátu. Keď reďkovky odšťavíte a zjemníte mrkvovou šťavou, získate osviežujúci nápoj, ktorý podporí imunitu a posilní odolnosť slizníc. Rovnako dobre zaberá ako preventívny prostriedok proti infekciám, prípadne pri doliečovaní prekonanej nádchy. Éterické oleje, ktoré reďkovka obsahuje, podporujú chuť do jedla a vylučovanie žlče. Reďkovka má diuretické účinky a pomáha ľuďom s predispozíciou na tvorbu močových kameňov.

Náš tip: Možno vás od jedenia reďkovky odrádza jej špecifický pach, ktorý dlho cítiť z úst. Čiastočne ho zmiernite tak, že reďkovku pokrájate na plátky, posolíte a necháte chvíľu postáť.

Čierna reďkovka

Čierna reďkovka obsahuje vysoký podiel vápnika a draslíka. Zlepšuje chuť do jedla, povzbudzuje pohyb čriev, potláča plynatosť. Podporuje vylučovanie žlče, zlepšuje činnosť pečene a krvného obehu Pomáha telu zbaviť sa toxínov, je vhodnou súčasťou jarných očistných kúr.

Náš tip: Do čerstvej šťavy z čiernej reďkovky zamiešajte trošku medu, čím získate prírodný liek pri zápale priedušiek. Účinne rozpúšťa hlieny. Podávajte ho v menších dávkach niekoľkokrát denne.

Biela reďkovka

Dužina tejto reďkovky je jemnejšia a sladkastá. Pozitívne ovplyvňuje trávenie a pomáha pri chudnutí. Keď ste zjedli niečo mastné a ťažké, s čím žalúdok zúfalo bojuje, dajte si bielu reďkovku. Osoží aj ľuďom, ktorí si musia strážiť hladinu cholesterolu v krvi a znižuje aj krvný tlak. Postrúhajte ju do zeleninového šalátu a podávajte v rámci jarnej očistnej kúry.

Náš tip: Biele reďkovky by mali pravidelne jesť tí, ktorí majú tendenciu na vznik obličkových kameňov.

Zlatá reďkovka

Je novinkou medzi ostatnými druhmi reďkoviek. Má jemnejšiu chuť a je menej ostrá ako červené odrody. Hlavičky sú väčšie, žlto sfarbené a majú krehkú, sklovitú dužinu.

Náš tip: Päť reďkoviek denne vám posilní imunitu a uchráni vás pred virózami, prechladnutím a chrípkou.

Za lyžicu pred jedlom

Ak potrebujete podporiť tvorbu a vylučovanie žlče, dajte si pred hlavným jedlom za lyžičku reďkovkovej šťavy. Vaše trávenie si ľahšie poradí aj s kaloricky výdatnejšou a mastnejšou porciou.

Daša Čejková

časopis Dieťa
Foto pixabay.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok