Môže sa stať, že deti budú chabý obraz prianí dospelých | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že deti budú chabý obraz prianí dospelých

Môže sa stať, že deti budú chabý obraz prianí dospelých

Inšpirácia prichádza odvšadiaľ, treba mať len otvorenú myseľ a dokážeme sa stať tou najlepšou verziou seba samého. Jeden z takých momentov mi priniesol do života povznášajúcu myšlienku, ktorú by si mal osvojiť každý človek, a hlavne uveriť jej.

Zdá sa mi, že výchova detí je samý extrém. V minulosti sa väčšina rodičov nad ničím nezamýšľala a počúvala rady starších. Keď sa deti rozplakali a vyvádzali, proste ich umlčali krikom alebo „jednou“ po zadku. S ničím sa nestrácal čas, poriadok musel byť, deti museli počúvať a nediskutovalo sa. Dnes prevláda druhý extrém – neprítomnosť výchovných hraníc a rodičia, ktorí priveľmi premýšľajú a špekulujú, cítia úzkosť z toho, že zlyhajú a dieťa vychovávajú zle. Pochybnosti o svojich rodičovských schopnostiach a nadmerná benevolencia však dieťaťu ublížia rovnako ako prvý príklad výchovného štýlu; sú to dve strany úplne rovnakého problému.

Samozrejme, všetka česť všetkých rodičom! Ste hrdinovia už len preto, že vychovávate nového človiečika. Všetci sme ľudia a ľudia zvyknú robiť chyby. Dôležité je však si chybu priznať, napraviť ju a nekritizovať sa za ňu, nedajbože si ju svojím vnútorným hlasom vyčítať niekoľko dní a prispieť tak k zníženej sebaúcte. Viete, kto je podľa mňa hodný rešpektu? Ten, kto pozná svoje chyby, privíta ich s otvorenou náručou, spriatelí sa s nimi, každý deň sa s nimi spoznáva viac a viac, aby sa stal ich pánom a nie otrokom. Človek, ktorý prizná, že nie je dokonalý, ale snaží sa byť tou najlepšou verziou seba samého. Človek, ktorý sa nepovyšuje ani nad deti, nenechá svoje zlomené ego vládnuť – správa sa láskavo k sebe a ostatným (aj k deťom a zvieratkám).

Ak si dokážeme odpúšťať chyby a efektívne pracovať na osobnom rozvoji, dokážeme to isté spraviť aj pre naše deti, čím ich pripravíme na život.

Prečo spomínam dôležitosť sebarozvoja? Väčšina psychológov tvrdí, že správanie, osobnosť a myšlienkové pochody človeka sa formujú v prvých rokoch jeho života – a je veľmi náročné zmeniť to. Áno, je. Ale tá inšpirujúca myšlienka, ktorá mi pohladila dušu a možno aj vás nabudí, a pomôže vám, znela nasledovne: Jeden z najväčších a najsmutnejších omylov človeka je viera, že je definovaný minulosťou a nemôže sa zmeniť. Všetko, čo nám rodičia vraveli o nás samých, o svete a o ľuďoch nemáme tendenciu meniť, často sa nad tým ani nezamyslíme. Slepo veríme, že sme skutočne huncúti, cholerici, poslušní a všetkým vyhovujúci, ako nás rodičia v detstve častovali. Nemáme dôvod spochybňovať tieto rodičmi podsunuté myšlienky, pretože nás aj v škole učili, čo si máme myslieť, namiesto toho, že máme myslieť sami za seba.

Bola by som rada, aby ste si z tohto článku odniesli vieru, že ste tým, kým sa rozhodnete byť. Nie ste tým, čo o vás hovorili rodičia, dospelí a učitelia v škôlke a škole. Ste presne ten človek, ktorým sa rozhodnete byť. Nemusíte byť celý život tou neznámou osobou, ktorej sa snažíte podobať v snahe zavďačiť sa rodičom, ani nemusíte hovoriť a správať sa spôsobom, akým by sa podľa rodičov táto neznáma osoba mala správať. VY ste VY. Spoznajte sa a buďte tým, kým chcete byť. Nič vás nedefinuje, ba ani neobmedzuje, len vaša vlastná myseľ. A čo je dôležitejšie? Urobte to aj pre deti. Nech je vaša výchova akákoľvek, smerujte ich k tomu, aby sa spoznávali a neboli len chabým tieňom prianí okolia.

Mgr. Mária Hanúsková
81. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok