Harmónia tela pomocou Schüsslerových solí 2) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Harmónia tela pomocou Schüsslerových solí 2)

Harmónia tela pomocou Schüsslerových solí 2)

V pokračovaní článku o  Schüsslerových soliach sa budeme venovať vzájomnej kombinácii minerálov pri konkrétnych ochoreniach. Môže nastať situácia, keď pri akútnej chorobe nám nestačí doplniť do tela jeden minerál, ale je nutné pridať ďalší. Pri dlhodobých ochoreniach to býva veľmi častý jav, nakoľko organizmus býva oslabený a tento stav trvá už dlhšie, niekedy aj niekoľko rokov.

V prípade užívania dvoch alebo viacerých minerálov, sa odporúča nedávkovať naraz všetky, ale postupne, jednotlivo za sebou, aby v tele nenastal informačný šum. Pôsobenie je tak intenzívne a efektné.

Pri nádche
Medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti, ktoré všetci dobre poznáme, patrí nádcha. Je to zápalové ochorenie horných dýchacích ciest, sprevádzané najčastejšie mierne zvýšenou telesnou teplotou, kýchaním a sekréciou z nosa, pričom sekrét môže mať rôznu farbu a konzistenciu. Kombinovať môžeme ferrum phosphoricum, pretože je prítomný zápal, mierne zvýšená teplota a je vhodné podporiť imunitný systém. Podľa farby hlienu, ktorý sa tvorí, vyberáme ďalší minerál, ktorý k nemu pridávame:

 • Kalium muriaticum dopĺňame, ak sa tvorí hlien bielej farby a môže byť prítomná aj bolesť uší, opuchnutá sliznica, bolesť hrdla. Ak sú opakované infekcie, je vhodné ho podávať na posilnenie a regeneráciu sliznice.
 • Natrium muriaticum sa vyznačuje vodnatým sekrétom z nosa, prípadne aj z očí, suchou sliznicou. Môže sa vyskytnúť strata chuti a čuchu, suché popraskané pery a suchý kašeľ.
 • Kalium suplhuricum je charakteristický žltozeleným hlienom a väčšinou ide o opakujúci sa alebo chronický zápal dutín.

Tieto tandemové dvojice sú preverené praxou a dobre spolu účinkujú.

Pre tehuľky a dojčiace mamičky
Teraz spomenieme niektoré osvedčené kombinácie, ktoré budú zaujímať tehotné ženy, čerstvé mamičky, ale aj dlhodobo dojčiace matky. V tehotnosti a neskôr pri dojčení sa spotreba vápnika v tele ženy zvyšuje. Dieťatko si zoberie od mamičky, čo potrebuje a nasleduje postupne sa zvyšujúci nedostatok vápnika a, samozrejme, aj iných minerálnych solí vo vyčerpanom organizme.

 • Calcium fluoratum zabezpečuje zdravú zubnú sklovinu, elasticitu tkanív a ciev, pomáha pri hemoroidoch a kŕčových žilách. Tieto ťažkosti trápia časť tehotných žien a mamičiek nielen po pôrode, ale už aj v tehotenstve. Z estetického hľadiska môžeme spomenúť, že tkanivá sa v tehotenstve rozpínajú a môžu vzniknúť strie a, naopak, po pôrode sa zase sťahujú, čo upozorňuje na zvýšenú spotrebu uvedenej minerálnej soli. Niektoré časti tela, ako sú bruško, zadok a prsia, môžu preto ochabnúť, a tak sa odporúča dlhodobé užívanie tejto minerálnej soli.
 • Calcium phosphoricum sa odporúča doplniť k uvedenej minerálnej soli, pretože zabezpečuje pevnosť kostí a zubov. Pomáha predchádzať osteoporóze. Je to minerál vhodný na zotavenie sa po ťažkých chorobách, po ktorých je organizmus vyčerpaný. Často takýto pocit prichádza po pôrode, a to najmä vtedy, ak mal ťažší priebeh. Pri anémii, ktorá býva tiež častým problémom v gravidite a po pôrode, je dôležité spomenúť, že podporuje krvotvorbu v kostnej dreni. Vtedy je vhodné kombinovať ju s minerálnou soľou ferrum phosphoricum, ktorá zastavuje krvácanie, čo je žiadané najmä po pôrode. Pomáha aj pri anémii a následnej únave, ktorá ju často sprevádza.
 • Únava, podráždenosť, napätie, nervozita a k tomu padajúce vlasy. To je stav, ktorý pozná mnoho žien (celkom iste aj mužov). Základné riešenie je kalium phosphoricum – vynikajúci minerál na psychickú aj fyzickú vyčerpanosť, ktorá je tiež častým javom po pôrode. Z tohto dôvodu môže nastať stav, keď sa stupňuje nervozita, podráždenosť, zábudlivosť a prípadne aj nespavosť.
 • Magnesium phosphoricum môžeme pridať na zníženie napätia nervov aj svalov. Na nedostatok často upozorňujú práve svalové kŕče, môžu byť prítomné menštruačné kŕče, migréna alebo seknutie v krížoch. Pažravosť je tiež prejav nedostatku magnézia a môže nás potrápiť na telesnej aj duševnej úrovni.
 • A do tretice spomínané padanie vlasov priaznivo ovplyvníme minerálom silicea, ktorý pomáha udržiavať zdravé vlasy, kožu a nechty. Chráni nervy, a tým sa zaraďuje medzi trojicu protistresových minerálov: kalium phosphoricum , magnesium phosphoricum a silicea.

Pomocníci pri chudnutí
Večne živá téma najmä medzi ženami je chudnutie. Keď sa mamička venuje predovšetkým dieťatku a má na seba málo času, býva priberanie na hmotnosti častým problémom. V tomto období máme menej cieleného pohybu – myslím tým pravidelné cvičenie, nie pestovanie a nosenie dieťatka na rukách. To, samozrejme, dá tiež zabrať, ale nesplní efekt formovania postavy. V strave sa objaví niekedy viac cukrov, ako sa žiada, keď kvôli celkovej únave chceme rýchlo doplniť energiu a dostávame sa takto do začarovaného kruhu.

Pomôcť nám v takomto prípade môže kombinácia troch minerálov:

 • Natrium sulphuricum slúži na detoxikáciu pečene a lymfatického systému, vylučuje zadržanú vodu z tela spolu so škodlivinami. Vďaka nemu miznú opuchy, ktoré sú spôsobené zadržanými toxínmi v lymfatickom systéme a hneď je nejaké to kilo dole.
 • Môžeme k nemu pridať natrium phosphoricum na neutralizáciu kyselín v organizme. Ak upravíme stravu, pomáha pri chudnutí, a to najmä, ak máme chuť na sladké, čo spôsobuje prekyslenie tela. Podporuje vylučovanie žlče, napomáha tráveniu tukov. Pomáha pri mykóze, ktorá je častým problémom pri nadmernej konzumácii sladkostí.
 • A do tretice ešte minerál magnesium phosphoricum, ktorý je vhodný pri pažravosti a prejedaní sa pri strese. Je to minerál, ktorý priaznivo pôsobí pri menštruačných kŕčoch a migréne. Ak sa dokážeme uvoľniť a pustiť vnútorný kŕč, nemáme nutkanie siahať po jedle a kompenzovať tak napätie, ktoré v sebe nosíme.

Pri herpese
Herpes je ďalším problémom, ktorý nás môže zaskočiť, ak je naše telo vyčerpané a unavené.

 • Calcium sulphuricum pomáha pri ranách, ktoré sa zle hoja, opakujúcich sa herpesoch, ak sa tvoria afty. Slúži na čistenie tkanív a pôsobí proti nadmernej tvorbe hnisu.
 • Je vhodné k nemu pridať ferrum phosphoricum, nakoľko ide o ochorenie spôsobené vírusom a tento minerál slúži ako prvá pomoc pri začínajúcej infekcii. Herpes často postihuje ľudí so zníženou imunitou a táto kombinácia minerálnych solí môže slúžiť aj ako prevencia tohto nepríjemného ochorenia.

Pociťujete psychickú únavu?
A čo skombinovať, keď na nás doľahnú smútky, prepadne nás malátnosť, únava, sme plačlivé a prepadajú nás negatívne myšlienky?

 • Natrium muriaticum pomáha v psychickej rovine – keď sme sklamané, nevieme sa vyplakať alebo, naopak, ak je plaču priveľa, pociťujeme psychickú únavu a máme sklon k depresii.
 • Vhodná kombinácia k nemu pri takomto stave je kalium phosphoricum, ktorý nám dodá potrebnú energiu a pomôže pri psychickej vyčerpanosti. Starať sa o dieťatko a domácnosť je náročné a niekedy stereotypné, a to môže vyvolať pocity podráždenosti, nervozity a niekedy až hystérie. Netreba sa zbytočne trápiť , existuje riešenie aj na stav duševnej nepohody.

Milé čitateľky, vzájomných kombinácií minerálnych solí je, samozrejme, viac. Uviedli sme tie najbežnejšie a najčastejšie používané. Pre každého možno vybrať najúčinnejšiu voľbu, individuálne podľa ťažkostí, ktoré ho trápia, liekov, ktoré užíva a podľa ochorení, ktoré prekonal. Dúfam, že vás táto jednoduchá, ale spoľahlivo fungujúca metóda oslovila a doprajete svojmu telu harmóniu na vnútrobunkovej úrovni.

Monika Hricová

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok