Appku na určovanie rastlín napĺňali deti | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Appku na určovanie rastlín napĺňali deti

Appku na určovanie rastlín napĺňali deti

Kráčate lesom a netušíte ako sa volá kvet, ktorý tam práve kvitne? Appka na určovanie rastlín, ktorú pomáhali naplniť školáci, vám to prezradí!

Ťažké knihy na určovanie rastlín počas prechádzok v prírode sú minulosťou. Aj na Slovensku už môžete využívať mobilnú aplikáciu na rozpoznanie rastlín Pl@ntNet, ktorú od jari 2017 napĺňali fotkami rastlín deti z 50 slovenských a 50 českých škôl zapojených do projektu Tajný život mesta, ktorý realizuje CEEV Živica – www.tajnyzivotmesta.sk.

V bratislavskom Horskom parku si 1. augusta 2017 doobeda záujemcovia mohli vyskúšať, ako funguje mobilná aplikácia Pl@ntNet v praxi. Divo rastúce rastliny označené vymyslenými názvami, ako napr. Zelenáč akýsi alebo Škvrnivka plazivá lákali okoloidúcich, aby pomocou aplikácie overili, aké sú ich skutočné názvy. Stačilo si len stiahnuť bezplatnú aplikáciu pre Android alebo iPhone do svojho mobilu či tabletu.

Spojenie technológií s prírodou
Myslím, že doba ide dopredu a netreba deti brzdiť a dávať im do rúk nejaké veľké, ťažké knihy, ako sme mali my a nútiť ich bifľovať sa. Je lepšie ísť aj s mobilom v ruke von a hľadať. Keď má mobil slúžiť na dobrú vec, tak prečo ho nevyužiť,“ hovorí Veronika Suváková, mama 2 detí.
Na základe kvalitnej fotky kvetu, listu, plodu alebo kmeňa rastliny umožňuje aplikácia jednoducho rozpoznať divo rastúce rastliny v našej prírode a priradí im názov. Ten sa zobrazí nielen v  odbornom latinskom jazyku, ale aj v slovenčine, a to vďaka spolupráci s botaničkami zo Slovenskej technickej univerzity vo Zvolene, ktorá je jedným z partnerov projektu Tajný život mesta.

„Spojenie modernej technológie s dobrodružstvom v prírode je lákavé nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Pritom nielen v lesoch a na lúkach, ale aj priamo v mestách sa často skrýva väčšia biodiverzita (druhová rozmanitosť), ako by sme čakali,“ dodáva koordinátorka projektu Ivana Poláčková zo Živice.

Databázu naplnili školáci
Dôkazom toho sú aj objavy školákov zapojených do projektu na Slovensku a v Českej republike. Školáci vďaka tabletom, ktoré v rámci projektu získali, mohli vo svojom okolí objavovať a fotiť divo rastúce rastliny, pričom objavili nielen chránené druhy a chránené lokality priamo na hraniciach mesta, ale aj nebezpečné invázne rastliny. O svojich objavoch následne informovali verejnosť formou videí, reportáží alebo výstav. Najlepšie z nich si môžete pozrieť na stránke www.tajnyzivotmesta.sk.

„Naša škola sa nachádza tesne za Slovnaftom, tak sme sa rozhodli zistiť, čo vlastne v okolí Slovnaftu rastie. A je tam toho ozaj veľmi veľa zaujímavého. Nachádza sa tam veľmi pekný kus prírody, ktorý sa volá Topoľové hony a Kopáčsky ostrov. Dnešné mestské deti nechodia veľmi do prírody, zaujímavejšie sú pre nich obchodné centrá, ale bádateľská výprava sa všetkým veľmi páčila,“ hodnotí učiteľka Daniela Kališová zo ZŠ Biskupická 21 v Bratislave, ktorá je do projektu zapojená.

Cieľom projektu Tajný život mesta, ktorý realizuje CEEV Živica a finančne zastrešuje Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s., Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. a spoločnosť Veolia Energia Slovensko, a.s., je zvýšenie environmentálneho povedomia o biodiverzite ako dôležitého prvku udržateľnosti miest.
Mobilnú aplikáciu PlantNet si môžete zadarmo stiahnuť aj v slovenskom jazyku v službe Google Play alebo AppStore a vďaka databáze, ktorú naplnili žiaci slovenských škôl zistiť, aké rastliny rastú vo vašom okolí.

(PR)
Fotografie z predstavovania aplikácie – autor: CEEV Živica

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok