Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2021 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2021

Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2021

Prináša aj tieto témy:

Rodina a právo
7 informácií, ktoré by mal rodič vedieť

Zmeškané lehoty. Zmeškanie oznamovacích povinností voči zamestnávateľovi. Zbytočná strata peňazí. Bez nároku na materskú. „Nevedel/nevedela som…“ „Myslela som si, že…“ Sú situácie, keď sa rodičia čosi domnievali a neskôr boli prekvapení, že to tak nie je. V tomto článku sme pre vás pripravil 7 takýchto informácií, ktoré vás možno prekvapia.

Globálny vplyv COVID-19 na dojčenie

Ochorenie COVID-19 (a najmä s ním spojené opatrenia) má významný vplyv na klinické postupy u matiek a novorodencov, konkrétne na podporné služby pri dojčení pre tehotné ženy a matky. Tento vplyv vyústil do narušenia prirodzeného materského správania a bezprecedentného poklesu miery dojčenia.

Tehotenská cukrovka
Ako udržať hladinu glukózy pod kontrolou

Zistenie, že máme diabetes mellitus (cukrovku), či už I. alebo II. typu, s nami môže poriadne zamávať. Kopa zmien, celkom nových pravidiel, stovky otázok, na ktoré spočiatku márne hľadáme odpoveď. Postupom času však odpovede nájdeme. Vodidlom je láskavý čas, ktorý nám umožní prijať potrebné zmeny. Čo však robiť, ak sme náhle hodené do rozbúrených vôd hormónov, pocitov radosti, zároveň i obáv, ktoré sú dané celkom novou diagnózou gestačného diabetu (tehotenskej cukrovky)? Tu určite nemáme toľko času. Treba konať uvážlivo, avšak rýchlo, pretože dlhodobo zvýšená hladina cukru v tehotenstve sa negatívne podpíše na vývoji dieťatka. A ono má dozaista právo na to, aby prišlo na svet za tých najlepších možných podmienok.

Nadčasové znakovanie 2)
„Kubko znakom pripomenul, na čo som ja zabudla.“

„Môj Kubko používal znakovanie aj vtedy, keď som ja na niečo zabudla. Napríklad dať mu čapicu, keď sme vychádzali z domu. Najkrajšie spomienky sa mi viažu k tomu, keď ‚rozprával‛ tatinkovi, ktorý prišiel z práce, čo všetko sme spolu v ten deň zažili, kde sme boli a čo sme videli,“ pochvaľuje si jedna z absolventiek a zároveň lektoriek programu Baby Signs® Lucka Stanková z Trenčína, maminka dvoch synov.

Čítajme si interaktívne 2)
Nechcú čítať? Obklopte ich knihami!

S rozvojom informačných technológií sa mení aj náš vzťah k čítaniu. Dôvod, prečo dnešné deti čítajú menej, je však v tom, že nemajú vzor v rodičoch. Stačí pritom jeden detail – obklopiť sa doma knihami. Stále totiž platí, že vášniví čitatelia vyrastajú vo vášnivo čítajúcej rodine.

Esenciálne oleje pomôžu vyčistiť ovzdušie

Podľa dávnejšieho prieskumu Agentúry pre ochranu životného prostredia (angl. U. S. Environmental Protection Agency, EPA), ktorý vykonala ešte pred pandémiou koronavírusu, trávime približne 90 percent času v interiéroch. Hm, ktovie, ako by tieto percentá poskočili nahor v čase lockdownu, keď sme nútení my i naše deti zdržiavať sa väčšinu času v izolácii svojich domovov. No a vzduch, ktorý dýchame, je vzduch v interiéri. Nie čerstvý vzduch, ktorý by sme dýchali vonku (ponechajme teraz bokom skutočnosť, že slobodnému nádychu vonku nosenie rúšok nepraje). Pozrime sa na to, čo nám môže pomôcť zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti.

Hovorme o vede 67)
Pravda, lož či propaganda?

V médiách sa dlhodobo stupňuje kampaň zameraná na presadenie očkovania čo najväčšej časti obyvateľstva. Aké je jej pozadie a posolstvá?

Umenie vedomého vzťahu 2)
Deštruktívne reakcie v rodine
Kroky, ako ich zdolať so psychofonetikou

V tejto dobe pandemických obmedzení sú všetky naše ľudské vzťahy pod mimoriadnym tlakom. Všetci trávime oveľa viac času doma so svojou najbližšou rodinou. Je to problém alebo príležitosť? Môže to byť oboje. Na to, aby sme krízu prežili a niečo z nej vyťažili, sú potrebné ďalšie vedomosti a praktické zručnosti v oblasti vzťahov.

Logopedické pexeso

Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa, budú na deti čakať nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom budú deti každý mesiac sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska. V tomto čísle Dieťaťa prinášame pexeso s hláskou Š.

Zo sveta homeopatie 11)
Strasti materskej dovolenky

O tom, že materská dovolenka nie je prechádzkou ružovou záhradou, vie svoje každá z nás, ktorá si týmto jedinečným životným obdobím prešla alebo ním práve prechádza. Aj napriek snahe vychutnať si materstvo a dieťa každým dňom naplno ako vzácny dar sa môžeme viac alebo menej dostať do situácií, keď už jednoducho nevládzeme, sme na konci so silami alebo máme už všetkých tých povinností a mamičkovskej starostlivosti akurát tak plné zuby.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 11)
Ženský cyklus 2)
Druhá fáza cyklu – archetyp milenky

Prečo v našom seriáli začíname až druhou fázou menštruačného cyklu a nie prvou, je jednoduché. Druhá fáza cyklu je pod taktovkou síl charakteristických pre jarné obdobie. Nesie v sebe i archetyp panny.

Hovorme o školstve
Ako pandémia zmení školu?

Konečne návrat k normálu! Zbožné želanie mnohých. Odborníci na školstvo však hovoria opak. Preboha, všetko, len nie návrat k normálu!

Zastavenia nad výchovou 33)
Mód prežitia vedie k nespokojnosti

Chcete odviesť pri výchove dobrú prácu a nájsť v rodinnom živote viac rovnováhy? Zaraďte do života rodičko.

Rozhovor
Andrea Hajdúchová: Deti strácajú motiváciu a prestali sa smiať

„Rodičia stále častejšie upozorňujú, že ich deti strácajú motiváciu, zhoršujú sa v učení, prestali sa smiať, nechcú ísť von, nechcú si už ani telefonovať s kamarátmi,“ hovorí Andrea Hajdúchová. Smutné, desivé, šokujúce. O tom, čo sa (ne)deje, nám bez príkras porozprávala jedna z iniciátoriek výzvy „Dajme deťom hlas“.

Vstup do sveta školy
Pohľad špeciálnej pedagogičky na školskú zrelosť

Rodičia 5- až 6-ročných detí sa približne od februára intenzívne zaoberajú otázkou, či je ten správny čas zapísať dieťa do školy. Každoročne sa to opakuje. Tieto posledné roky je to, pravdepodobne, ešte zložitejšia otázka.

Školička ľudských hodnôt
Dospievanie a jeho výzvy

Momentálne sa nachádzame v neistej dobe, nežije sa nám veľmi ľahko, bezstarostne. Nech už my dospelí zažívame akékoľvek skúšky, isto si drvivá väčšina z nás želá, aby sa naše deti v tomto svete nedostali do takého stavu, že sa u nich začnú prejavovať psychické poruchy. Údaje zo zdravotných poisťovní však hovoria jasne – predpisovanie psychiatrických liekov u detí postupne stúpa. Sú to alarmujúce fakty. Životná úroveň našich rodín je na vzostupe a úroveň duševného zdravia detí upadá. Niekde robíme chybu. Pravdepodobne nemáme na zreteli tie najdôležitejšie veci. Zamerajme sa teraz najmä na dospievajúce deti. Rodičia majú doma dieťa, s ktorým nemali príliš problémy, no s dospievaním sú zrazu postavení pred situácie, s ktorými si nevedia rady. Čo robiť, aby sme u detí predišli poruchám pozornosti, nálady, správania? A keď už nastali, ako ich liečiť?

Nakupujeme bez obalov 1)
Tipy pre udržateľnú kuchyňu

Každý človek, ktorý žije na našej planéte, nesie za ňu svoj kúsok zodpovednosti. Ľudia, ktorí šíria myšlienky minimalizácie odpadu, sa snažia prebudiť ostatných do tejto zodpovednosti. Hovoria o tom, že nejde o to, mať domácnosť dokonale bez odpadu. Viac pomôže to, keď čo najviac ľudí pochopí, ako ich bežné rozhodnutia vplývajú na prírodu a môžu pomôcť tak veľmi narušenému ekosystému Zeme. Pozývame vás do jedného slovenského bezobalového obchodu. Obchodík bez obalu sa nachádza na Palackého ulici v Trenčíne. O všetkom zaujímavom sme sa porozprávali s jeho majiteľmi manželmi Burýšekovcami.

Včely v škole?
Žijeme to, čo učíme

Základná škola Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne opakovane získala medzinárodný titul Zelená škola. Vybrali ju medzi 10 Zelených škôl, ktoré sú pre ostatné centrami inšpirácie v rámci projektu Zelená škola – každý deň pre budúcnosť. O nevšedných aktivitách tejto školy sme sa pozhovárali s jej riaditeľkou Máriou Studeničovou.

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.

Foto 123rf.com

Dieťa č. 4 – 5/2021 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok