Prináša okrem množstva iných aj tieto témy
Hovorme o vede 61)
Vitamín C a koronavírus
Pandémia koronavírusu sa rozvinula do podoby krízy, na akú naša spoločnosť nebola pripravená. V záujme jej úspešného prekonania treba využiť skúsenosti z krajín, ktoré s ňou zápasili pred nami, a vziať do úvahy aj také metódy prevencie a liečby, ktoré dosiaľ konvenčná medicína neprijímala, vrátane použitia vitamínu C vo vysokých dávkach.
Perinka – áno či nie?
„Po opakovaných skúsenostiach, ktoré získavam v práci s bábätkami a aj zo skúsenosti s vlastnými deťmi môžem povedať, že som rozhodne za perinku. Dovoľte mi vysvetliť, prečo je perinka pre dieťatko dôležitá,“ píše autorka seriálu o vývine dieťaťa PaedDr. Daniela Príbojská.
Aby zostalo v noci suché 1)
O nočnom pomočovaní u detí
Nočné pomočovanie trápi deti a ich rodičov od nepamäti. Už 1 500 rokov pred Kristom ho zdokumentovali v egyptskom medicínskom dokumente, ktorý je známy ako Ebersov papyrus. Stretli sme sa s psychiatričkou MUDr. Darinou Štúrovou, ktorá rozumie nielen dušiam dospelých, ale ako detská psychiatrička sa venuje aj deťom, aby sme sa pozhovárali práve o tejto téme.
Hravo pre zdravý chrbát
Zdravotné cvičenia s fitloptou 2)
V prvej časti článku sme hovorili o chrbtici a jej chorobách. Poukázali sme na význam zdravotných cvičení s fitloptou. Poradili sme vám, ako správne vybrať fitloptu. Dnes sa budeme venovať cvičeniu s fitloptou, ktoré je dôležité pre zdravý vývin a správne držanie tela detí v predškolskom veku a žiakov na základných školách. Uvedené pohybové zostavy, môžu deti a žiaci realizovať nielen v školských podmienkach, ale aj doma.
Šestonedelie po cisárskom reze
z pohľadu fyzioterapeutky
Tento článok nie je určený len budúcim mamičkám, ktoré sa pripravujú na pôrod. Týka sa aj čerstvých mamičiek, ktorým chceme ponúknuť návod, ako predísť problémom, ale aj vás, maminky, ktoré už máte staršie deti. Práve vy sa v ňom možno nájdete.
Ako sa chrániť pred koronavírusom v tehotnosti
Odborníčka z FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Elena Drapáčová pracuje ako vedúca sestra II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU. Ako hovorí, podľa najnovších dostupných štúdií a odporúčaní neexistuje dôkaz, že sú oproti iným ľuďom tehotné ženy náchylnejšie ochorieť závažnejšou formou ochorenia COVID-19. Aké preventívne opatrenia by mala ale budúca rodička urobiť, aby sa vyhla nakazeniu?
Samoprisatie – má poloha matky pri kontakte koža na kožu ochrannú rolu?
V minulom čísle sme uviedli štúdiu profesora Jamesa McKenna, vedca skúmajúceho spánok detí a rodičov, o význame spoločného spánku matky a dojčaťa. V rámci nej sme sa zmienili aj o bezpečnosti spánku, o vhodných a nevhodných polohách pri spoločnom spaní. Dnes by sme vám radi predstavili štúdiu pôrodnej asistentky Suzanne Colsonovej, ktorá sa zaoberá problematikou vzájomnej polohy z vedeckého pohľadu. Prináša prekvapujúce zhodnotenie tzv. samoprisatia (angl. breastcrawl), ktoré je súčasťou štvrtého bodu Iniciatívy nemocníc priateľských k deťom od UNICEF-u.
Zo života s dvojičkami
Už zase sa hádate?!
Nepoznajú nudu, vedia sa spolu hrať, ale aj hašteriť sa a biť. Konflikty medzi dvojčatami sú na dennom poriadku od útleho veku.
Rodičovská škola
Detská kresba – okno do sveta dieťaťa
Spontánna detská kresba je rovnaká na celom svete, u chlapcov i dievčat, vo všetkých kultúrach. Nesie v sebe univerzálny ľudský vývin. Dieťa nie je malý neinformovaný dospelý. Prechádza vývinom vedomia rovnako ako vývinom tela a potrebuje milujúcich dospelých a ich záujem, aby mohlo rásť v ústrety svojmu osudu a poslaniu.
Retro hrátky
Čo sme robili, keď neboli mobily 4)
„Pre posledný diel Retro hrátok som si ponechala rôzne drobné hry, zápletky a socializačné aktivity. Základný motív môjho detstva boli skupinové aktivity. Tipujem, že by som nenarátala možno ani päťsto dní dokopy, ktoré som strávila v detstve sama. Pokiaľ sa pamätám, úplne vždy som bola s inými deťmi. Keď sa stalo, že pár dní nebolo možné zohnať bratrancov, kamarátov a ani kamarátky, prežívala som muky,“ píše autorka týchto spomienok Mgr. Viera Lutherová.
Zacielené na autizmus 2)
Súvisí autizmus s hormónmi?
Príčinu vzniku autizmu, resp. porúch autistického spektra (PAS) stále nepoznáme. Doposiaľ vo vedeckom svete vzniklo veľké množstvo teórií o príčinách autizmu. Jedna z nich sa zameriava na intenzívnejší vplyv pohlavných hormónov, napr. testosterónu na dieťatko počas tehotenstva. Aj týmto výskumom sa zaoberá Akademické centrum výskumu autizmu (ACVA) na Fyziologickom ústave Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Nielen o ňom sme sa pozhovárali s výskumníčkou Mgr. Katarínou Janšákovou, PhD.
Logopedická abeceda 11)
Hláska L
V predchádzajúcich častiach našej logopedickej abecedy sme sa venovali hláskam, ktoré robia deťom v predškolskom veku najčastejšie problémy. V dnešnej časti sa zameriame na ďalšiu hlásku – L.
Akné potrápi viac ako 85 percent dospievajúcich
Akné je neinfekčné, multifaktoriálne a najčastejšie sa vyskytujúce kožné ochorenie, ktoré postihuje obe pohlavia rovnako, a to nezávisle od veku, najčastejšie však v období puberty. Akné má asi 85 percent ľudí vo veku 11 až 30 rokov a 3 percentá ľudí nad 30 rokov. Pacienti s akné sa v spoločnosti cítia nepríjemne, mávajú úzkostné stavy, depresiu.
Rodina a právo
Cestujeme s deťmi
Ani sa nenazdáme a leto je tu. Všetci dúfame, že odznie aj pandémia koronavírusu a postupne sa vrátime k normálnemu životu. A s ním aj k cestovaniu, s ktorým sa nám spájajú letné dovolenky. No a s tým súvisí, samozrejme, vybavovanie určitých záležitostí. Ešte v minulom roku schválili zavedenie nových občianskych preukazov pre deti do 15 rokov. Čiastočne môžu nahradiť cestovný pas. Avšak nie vždy. Kedy musíte mať pas pre dieťa a kedy nie? Čo je výhodnejšie – občiansky preukaz s fotkou alebo cestovný pas pre dieťa? Plus ďalšie praktické záležitosti spojené s vycestovaním detí do zahraničia nájdete v tomto príspevku.
Ako sa chápe duša
„Základ pekných vzťahov je vedieť sa spolu rozprávať. Pozor! Pod rozprávaním sa si ľudia, obzvlášť rodičia často predstavujú, že treba veľa hovoriť. Veľa vysvetľovať, prípadne správne vysvetľovať a argumentovať. Ja hovorím, že treba vedieť hlavne počúvať,“ píše Mgr. Viera Lutherová, autorka seriálu Zastavenia nad výchovou.
Zakladateľka virtuálnej rodičovskej univerzity Lucie Königová:
Dieťa je veľký učiteľ
Ak reťazec negramotnej výchovy presekneme, využijeme šancu zmeniť rodičovské starosti na zmysluplnú skúsenosť, hovorí profesionálna koučka, lektorka, poradkyňa pre rodinné vzťahy, zakladateľka online rodičovskej univerzity a autorka úspešnej knihy (Ne)gramotný rodič Lucie Königová. Projektom s rovnomenným provokatívnym názvom podkopáva niekoľko tabu. Úcta vo vzťahu rodičov a detí funguje len vtedy, ak je vzájomná, mamy nemusia všetko vedieť najlepšie a dieťa nám neprerastie cez hlavu len preto, že neposlúcha.
Hovorme o školstve
Lastovičky a jednotky
Dobrá rovnováha je znakom dobre fungujúceho nervového systému – obzvlášť nás informuje o kvalite tzv. vestibulárneho systému. Vedeli ste, že nezrelo fungujúci vestibulárny systém dokáže sťažiť zrakové aj sluchové vnímanie a narúša aj efektivitu poznávacích procesov?
Školička ľudských hodnôt
Súcit náš každodenný 2)
Minule sme si predstavili obrovskú hodnotu – súcit a jeho súčasť, súcit so sebou samým. Povedali sme si, aký je nesmierne dôležitý pre nás ako jednotlivých ľudí, ale aj pre prežitie celých spoločností a celého ľudstva. Veda totiž ukázala, že v priebehu vývoja ľudstva väčšiu nádej na prežitie mali spoločenstvá, v ktorých si ľudia dokázali viac pomáhať a spolupracovať. Aj pre moderného človeka platí, že v konečnom dôsledku súcit a „sebasúcit“ nám prospievajú oveľa viac ako vzájomná súťaživosť. Súcit nám jednoducho pomáha prežiť. Hoci sa súcit týka utrpenia, je bránou k šťastiu.
Zo sveta homeopatie 6)
Keď sa o slovo hlásia tráviace problémy
Telo sa nám prihovára svojou vlastnou špecifickou rečou. Prostredníctvom bolesti a symptómov zviditeľňuje neviditeľné. Za bolesťami brucha, hnačkami, kolikami a ďalšími ochoreniami tráviacej sústavy sa môžu skrývať príčiny rozmanitého charakteru. Od funkčných, metabolických, cez alergické, autoimunitné až po psychosomatické. Jedno však majú spoločné. Podávajú jasnú správu o tom, že v organizme zavládla nerovnováha. Ako na fyzickej, tak aj na energetickej a duševnej úrovni. Úlohou homeopatie je vrátiť organizmus späť do stavu rovnováhy. Jemne, prirodzene, na všetkých jeho úrovniach.
Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 7)
Dieťa a jeho blízki z pohľadu TČM 1)
Ako sa na dieťa pozerá čínska medicína? Ako je schopná riešiť jeho zdravotné ťažkosti? A aké techniky sú v rámci terapie detí vhodné?
Sadíme život pre naše deti
Klimatológovia bijú na poplach. Ak nezačneme konať, čakajú nás hrozivé suchá, rapídne ubúdanie vody a následne pokles úrody s ďalšími následkami. A to všetko v horizonte niekoľkých desaťročí. Chceme takýto svet pre svoje deti?
Zem je naše ihrisko
Jar sa plne rozvila do svojej krásy a slniečko nás opäť láka von. Azda nám to situácia, ktorá aj na Slovensku nastala v súvislosti s koronavírusom, dovolí a my budeme znova môcť tráviť viac času vo voľnej prírode či prechádzkami po obľúbených častiach mesta. Viete o tom, že všade tam vonku prebieha tajná hra? Možno ani netušíte, že každý deň chodíte okolo nejakej tajnej skrýše. Ak si lámete hlavu nad tým, ako dostať detváky na vzduch, táto hra ich s veľkou pravdepodobnosťou nadchne. Zaručujem vám, že žiadna nuda nehrozí. Pozývam vás na tajuplný dobrodružný „lov“. Loviť budeme nielen skutočné skryté poklady, ale hlavne skvelé zážitky, múdre poznatky a nové priateľstvá. Pripravení? Vyrážame do terénu! Heslo znie: „Zem je naše ihrisko.“ Spoznajte „geocaching“ – skvelú celosvetovú hru pre malých aj veľkých.
V Zelenej škôlke majú svoje miesto aj rodičia
Dnes už asi nik nepochybuje o tom, že hovoriť o environmentálnej problematike treba s deťmi od útleho veku. Ideálny stav nastáva, keď slová premietneme do činov a spolu s deťmi začneme robiť konkrétne opatrenia na zlepšenie životného prostredia. Deje sa tak v mnohých rodinách i v školách. Viaceré školy robia takéto zmeny vďaka účasti na programe Zelená škola. Jednou z nich je aj Materská škola Na starej tehelni 7 v Banskej Bystrici, ktorá v programe pracuje desiaty rok. S koordinátorkou Alenou Kizekovou sme sa rozprávali o tom, čo sa za ten čas v ich materskej škole zmenilo a akú úlohu tu zohrávajú rodičia.
Dieťa č. 4 – 5/2020 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na celom Slovensku (distribúcia aktuálneho čísla začala 1. apríla 2020). Môžete si ho však aj predplatiť, a to nielen na Slovensku (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj tu.
Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.
Foto 123rf.com
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok