♪ Ranné vstávanie ako „veda“: Naladenie, zrkadlenie, napojenie | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Ranné vstávanie ako „veda“: Naladenie, zrkadlenie, napojenie

♪ Ranné vstávanie ako „veda“: Naladenie, zrkadlenie, napojenie

Črepiny z môjho zrkadla 94)

Situácia: Som človek, ktorý sa prebudí a je mrzutý. Pravidelne, ak chodievam neskoro spávať, nedokážem sa dospať. Ak sa potrebujem zobudiť veľmi skoro a moje telo nedostalo spánku, koľko potrebuje a vyžaduje, som mrzutá. Všetky hrejivé pocity sú tatam a reagujem podráždene, vrčím, štekám, na očiach šedivá záclona. Celé roky som takto vstávala, aj po narodení dcérky. A jedného dňa som si uvedomila, že každé ráno je dcérka pri vstávaní mrzutá. Frfle, vrčí, mračí sa – žiadny úsmev na tvári. Bola taká nepríjemná, až mi to bolo nepríjemné. Kde sa to v nej berie?

Čo tým chcem povedať: Zrkadlo naše každodenné.

Čo tým hovorím: Problém číslo 1: ja. Ranné naladenie vychádzalo z nepočúvania vlastného tela a jeho signálov. Problém číslo 2: osobné vyžarovanie. A dôležitá otázka: niektorí tvrdia, že v každodennom živote dieťaťa sú dôležité isté momenty. Krátko po zobudení, krátko pred spaním, a keď sa dieťa vráti napríklad zo škôlky, kde strávilo dlhé hodiny bez rodičov. Rodičia predstavujú prístav bezpečia a istoty. Vracajú sa doň s radosťou, upokojiť sa, vyventilovať, spracovať, čo počas dňa v jasličkách, škôlke, škole, univerzite, brigáde zažili.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: Dcérku som naučila, že rána bývajú pochmúrne, zlé, nepríjemné, takto sa na ne má pripraviť. Nie je na nich nič potešujúce, veď treba vstať z postele a vrčať na nový deň, nie tešiť sa z toho, čo nám prinesie. To, ako sa naladíte ráno, vás dokáže sprevádzať celým dňom. Ovplyvní vnímanie, zanechá echo, ktoré sa ťažko odbúrava. Dcérka je formujúci sa čertíček a ja doň tesám mimikry mrzutého škaredého rána. Môžem sa ja snažiť rozosmiať ju, spríjemniť ranné obliekanie, zvládnuť ponáhľanie…

Ako sa cítime, dokážeme ovplyvniť. Prvá vec – počúvaním vlastného tela. Ono dáva najavo, kedy sa cíti večer zle, teda prácu treba odložiť, ak sa dá. Oči dajú vedieť, keď sú unavené, zimomravosť ukazuje oslabené telo, bolesť hlavy prepínanie síl. Naučme sa nielen počúvať signály tela, ale na ne aj reagovať. Stačí sa vyspať, prejsť po čerstvom vzduchu, zacvičiť si, zabehať, relaxovať. Druhá vec – naladenie. Ráno som bývala mrzutá aj kvôli povinnostiam, ktoré ma čakali. Stačilo sa naučiť manažovať čas a vypustiť, čo som vždy nestíhala, pretože som si toho naložila na plecia priveľa. Čo najviac, čo najrýchlejšie, bolo moje heslo. Tretia vec – napojenie sa. Rána som začala, ak sa dalo, rannými rituálmi, ktoré sme si s dcérkou postupne vytvárali, aby sa zmyli chmáry z tvárí. Ranné šteklenie, hry v posteli (box plyšových hračiek), čítanie rozprávky, rozprávanie sa, maznanie, hladenie. Po vstávaní sme si spoločne spravili raňajky a ak sme mali plány, rozdelili sme si ich na celý deň a menej dôležité nechali na ďalší. Aby sa nám krajšie vstávalo, pridali sme štvrtú vec – večerné rituály pred zaspávaním. Čím krajšie zaspanie, tým radostnejšie a hlavne prepojenejšie ráno.

Mama Žaneta
Foto autorka

 

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok