♪ Alžbetka a klimatické zmeny. Recyklácia vo výchove | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Alžbetka a klimatické zmeny. Recyklácia vo výchove

♪ Alžbetka a klimatické zmeny. Recyklácia vo výchove

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 83)

Milá maminka. Rozhodla som sa, že ťa naučím niečo dôležité. Stala sa mi totiž katastrofa! Hrala som sa s obľúbenými plyšovými zvieratkami, keď na scénu nastúpila bábika Máša. A predstav si – odtrhla sa jej hlava! Vyzerala tak nešťastne, že som sa aj ja rozplakala. Pozrela si sa na mňa a mávla si rukou – vraj kúpime novú. Lenže ja nechcem novú. Chcem opraviť starú. Prečo? Lebo recyklujem!

Nechcem nové autíčko, novú gumičku, sponku, novú tašku či topánky. Chcem svoje staré. Niežeby sa mi nehodili nové hračky, ale predsa – re-cy-klu-je-me! To znamená, že sa staráme o naše prostredie a namiesto toho, aby sme stále dookola kupovali nové veci a staré vyhadzovali, radšej ich opravme. Sú tu s nami tak dlho, stále fungujú a hlavne sa opraviť dajú. Načo míňať peniažky? Radšej mi za ne kúpte hru do tabletu.

Nechcem počuť: „Neboj sa, kúpime nové.“ To je, ako keby si povedala: „Nevadí, že si kocúr Puf narazil ňufák. Kúpime nového!“ Nechcem iného Pufa, ale tohto. Čo by sme s ním spravili, hodili by sme ho do koša? Nechali by sme ho na ulici? Kdeže. Ani nový bicykel ešte nechcem, mám rada staré odrážadlo. Viem, že som naň už veľká, krčím nohy, je ošúchané, dobité, trocha hrdzavé – ale slúži. A keď už, spravme to ako ty – čo nepotrebuješ, ponúkneš iným.

A tatko? Miesto toho, aby ten veľký, zničený drevený vozík vyhodil či spálil, opravil ho, namaľoval a vyhotovili sme ti z neho záhon, v ktorom sa tak darí rajčinám. Ostatné zo záhrady by sa doň tiež chceli doplaziť. Alebo z dreva slivky, ktorá sa babke zlomila, vyhotovil lampu! Škoda len, že sa aj rozbité sklo nedá zlepiť, alebo tanier – tatko je na rozbíjanie tanierov talent… To je recyklácia, maminka a ja ťa to naučím. Že by som mala zrecyklovať aj svoju tonu hračiek? No počkať, počkať, na tom sme sa nedohodli. O tom sa musíme poriadne porozprávať!

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky
____________________________________________________

Volám sa Alžbetka. Mám päť rokov. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

 

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 82)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, ktorý nájdete tiež oblasti Stĺpček.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok