Sporný jasličkový zákon začne platiť už od marca | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Sporný jasličkový zákon začne platiť už od marca

Sporný jasličkový zákon začne platiť už od marca

Pripomienky prezidenta, rodičovskej verejnosti aj prevádzkovateľov súkromných jaslí boli zbytočné. Parlament ich neakceptoval.

Nezávislá poslankyňa NR SR Simona Petrík a Lucia Gomez za Alianciu súkromných škôlok a jaslí sa prostredníctvom TASR vyjadrili, že požiadajú o radu ústavného právnika, či zákon, ktorý má platiť už od marca, neporušuje práva detí alebo prevádzkovateľov jaslí.

Podľa ich slov proti prijatiu zákona v pôvodnom znení protestovalo prostredníctvom petície od piatka večera 2 985 občanov. „Nerešpektovanie vôle rodičov, pána prezidenta a prevádzkovateľov jaslí bude mať za následok ťažšie zlaďovanie rodinného a pracovného života rodičov, pretože náročné podmienky existujúce jasle predražia a znížia ich dostupnosť,“ píše sa vo vyhlásení.

Aliancia súkromných škôlok a jaslí si vypracovala prieskum, do ktorého sa zapojilo 88 prevádzkovateľov jaslí, ktorí sa starajú o 1 817 detí. Polovica z nich sa vyjadrila, že sa obávajú o svoju ďalšiu existenciu po schválení jasličkového zákona, pretože nedokážu naplniť nároky, ktoré na nich nový zákon kladie.

K negatívam nového zákona patrí napríklad obmedzenie, že dieťa bude môcť byť v jasliach len do konca kalendárneho roka, kedy dosiahlo 3 roky. „Deti narodené od septembra do decembra tak budú musieť v decembri jasle opustiť a zostáva 8 mesiacov, kedy musia rodičia hľadať náhradné spôsoby starostlivosti, než dieťa bude môcť nastúpiť do škôlky. Úplne zbytočne, stačilo by vymeniť jedno slovo v zákone, aby v jasliach boli deti do konca školského roka, kedy dosiahli 3 roky, a nie kalendárneho, prechod do škôlky by bol pre všetkých zúčastnených plynulejší,“ kritizujú vo svojom vyhlásení Petrík a Gomez.

Ďalším negatívnym dôsledkom schválenia jasličkového zákona podľa nich bude aj to, že deti sa v jasliach nebudú musieť vzdelávať. „Na to, že deti sú vzdelávateľné už skôr ako od troch rokov, sme chceli poukázať aj naším protestom v spolupráci s Alianciou súkromných jaslí a škôlok. Viacerí poslanci NR SR si preto zobrali na svoj stôl detské kresby, ktoré vytvorili deti z jasličiek. Týmito dielami sme chceli upozorniť na to, že deti do troch rokov sú vzdelávateľné. Už štátny vzdelávací program pre materské školy je zostavený pre deti od dvoch rokov. Takže deti od 2 – 3 rokov v jasliach vzdelanie nebudú musieť mať a v materských školách pritom povinné je. Bude sa uplatňovať dvojaký meter štátu na deti.“

Negatívnym aspektom je aj formálne obmedzenie rodičov ako súkromných osôb, ktorí si chcú zaplatiť službu u súkromníka a nebudú ju podľa zákona môcť využiť, pretože sociálna služba bola v zákone zadefinovaná len pre rodičov, ktorí pracujú alebo sa sústavne pripravujú na budúce povolanie. Vylúči teda aj rodičov, ktorí sú ťažko chorí, alebo rodičov s ďalším dieťaťom, ktoré má zdravotné znevýhodnenie.

„Vláda sa ponáhľala so schválením zákona preto, že do roku 2020 dúfa vo vybudovanie 90 štátnych jaslí z programu IROP. Riskuje tým zničenie energie, ktorú už do budovania jaslí vynaložili naši spoluobčania, ktorí si jasle založili, lebo mnohokrát nemali kam dať vlastné deti a roky suplovali dieru v službách štátu, ktorá vznikla rušením štátnych jaslí. Budem pozorne sledovať, ako bude zákon vplývať na dostupnosť služieb existujúcich jaslí,“ informuje Petrík a dodáva, že spolu s Gomez vyhľadajú radu ústavného právnika. „Ak dospejeme k názoru, že práva detí alebo poskytovateľov môžu byť týmto zákonom porušované, zabezpečíme jeho preskúmanie Ústavným súdom SR, ktorý môže problematické časti zákona zrušiť.“

Redakcia

Foto Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok