Príď dať aj ty košom leukémii | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Príď dať aj ty košom leukémii

Príď dať aj ty košom leukémii

(Tlačová správa, Bratislava 17. októbra 2019)

Zvýšiť povedomie o chronickej myelocytovej leukémií (CML) je hlavným cieľom športovo-edukačného podujatia pre pacientov, lekárov a širokú verejnosť s názvom Daj košom leukémii. Uskutoční sa v sobotu 19. októbra 2019 od 11.00 h do 16.00 h v bratislavskom Avion Shopping Parku.

Chronická myelocytová leukémia postihuje ľudí v produktívnom veku. Ešte pred takmer 20 rokmi bola CML nevyliečiteľným onkologickým ochorením s krátkou dobou dožitia. Dnes, vďaka modernej inovatívnej liečbe založenej na molekulárne cielenej terapii, môžu pacienti žiť dlhé roky plnohodnotný život so svojimi rodinami. Aj preto dnes môžeme dať chronickej myelocytovej leukémii symbolicky košom.

Kampaň na podporu povedomia o CML realizujú súčinne organizátori z pacientskych združení na celom svete, s podporou medzinárodného združenia pacientskych organizácií CML Advocates Network a Slovensko je už od roku 2011 jej súčasťou.

Chronická myelocytová leukémia vzniká tak, že si chromozómy 9 a 22 navzájom povymieňajú svoje časti, v dôsledku čoho dochádza ku genetickej zmene a vzniku tzv. Philadelphia chromozómu. Práve ten sa vyskytuje u viac ako 95 % pacientov s CML, a preto sa považuje za príčinu tohto ochorenia.

Na Slovensku sa každoročne, už od roku 2011, konajú rôzne aktivity, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o ochorení a upozorniť na najväčšie výzvy, s ktorými sa pacienti denno-denne stretávajú. Od diagnostiky, prístupu ku kvalitnej liečbe, nastavenia na liečbu a jej dodržiavanie, manažment vedľajších účinkov a podobne.

Chceme verejnosti ukázať, že vďaka modernej liečbe, ktorú máme k dispozícii sa aj s takým závažným ochorením ako je CML, dá žiť plnohodnotný a kvalitný život, stretávať sa s priateľmi a venovať sa svojim koníčkom. Veľa ľudí sa po oznámení diagnózy zľakne, ale naozaj, ja sám som príkladom, že s CML sa dá plnohodnotne žiť. Preto som rád, že aj dnes môžeme šíriť osvetu o ochorení a všetkých ľudí pozývam, aby nám pomohli, zapojili sa a aj oni dali košom leukémii,“ hovorí Maroš Havran, pacient a predseda pacientskej organizácie CML life.

Hoci sa možnosť ukončiť liečbu pri dobrých výsledkoch nebude týkať všetkých pacientov, pozitívne výsledky štúdií predstavujú zásadný prelom v liečbe onkologických ochorení. Aj o týchto témach budú môcť návštevníci podujatia hovoriť s pacientami zo združenia CML life, i odborníkmi MUDr. Zuzanou Sninskou, PhD. a MUDr. Evou Mikuškovou, PhD.

Zároveň si môžu návštevníci zmerať sily pri basketbalových košoch, alebo si vychutnať basketbalové exhibície slovenských freestylistov z tímu Martina Leca HANDS UP Crew.

A prečo práve basketbal? Je to dynamická hra, v ktorej víťazstvo závisí od kolektívnej spolupráce, podobne ako je to pri tomto ochorení. „Len ak sa na hre, resp. manažmente pacienta aktívne zúčastňujú všetky zložky, dokážeme túto formu rakoviny poraziť, obrazne povedané, dať jej košom,“ dodáva Maroš Havran.

Foto pixabay.com

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok