Dovolenkujeme zodpovedne a eko | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Dovolenkujeme zodpovedne a eko

Dovolenkujeme zodpovedne a eko

Vonku je ešte zima, ale mnohí z nás už plánujú, kde budú tráviť letnú dovolenku. Ak sa ešte len rozhodujete, inšpirujte sa týmto článkom a vyberte si zodpovedne a s ohľadom na životné prostredie.

Čas prázdnin, slnkom zaliatych dní, ktoré pohladia dušu a pozdvihnú náladu, čas stretávania nových ľudí a objavovania krás prírody nielen doma, ale aj v zahraničí, je pre mnohé turistické oblasti zaťažkávacou skúškou. Cestovné kancelárie, ktoré väčšina z nás využíva na sprostredkovanie dovolenky, nám ponúkajú mnoho možností, kde a ako stráviť dlho očakávanú relaxáciu. Vybrať si krásu hôr alebo zlatým pieskom pokryté pláže? Doma či v zahraničí? Nech je náš výber akýkoľvek, do cieľa musíme najskôr docestovať. A aj doprava má negatívny vplyv na životné prostredie. V roku 2011 sa podieľala na celkových emisiách CO2 až 24 percentami, čím si vyslúžila druhé miesto medzi jednotlivými odvetviami. Intenzita nežiaduceho vplyvu dopravy však závisí od spôsobu cestovania.

Pôjdete lietadlom?
Obľúbená, rýchla, neraz cenovo výhodná, bezpečná a environmentalistami najviac kritizovaná – taká je letecká doprava. Aj napriek tomu, že je medzi dopravnými prostriedkami zastúpená pomerne nízkym percentom, jej dopad na životné prostredie je v porovnaní s inými spôsobmi prepravy neúmerne vysoký. Okrem množstva emisií, ktorými lietadlá „zásobujú“ naše ovzdušie, sa na znečisťovaní značne podieľajú aj letiská, ktoré sú prakticky v nepretržitej prevádzke na celom svete. Spotreba obrovského množstva vody a energie, údržba letiskových dráh, používanie chemických prípravkov nielen na odstránenie námrazy v zime a na údržbu strojov počas celého roka, produkcia širokého spektra odpadov, poskytované služby pre masy cestujúcich vo forme obchodov, reštaurácií, toaliet, vybudované parkoviská či hluk a množstvo emisií, ktoré sa značne produkujú najmä počas štartu a pristávania lietadiel, to všetko stojí za komfortom rýchlej prepravy do vytúženej destinácie.

Merania potvrdili, že jedno veľkokapacitné lietadlo počas pristávania a vzlietania vyprodukuje toľko smogu ako automobil počas jazdy dlhej 9 000 kilometrov a toľko oxidov dusíka, koľko priemerný osobný automobil vypustí do ovzdušia počas 42 000 najazdených kilometrov. Produkcia COpočas spiatočného letu na trase Bratislava – Štokholm je na jedného cestujúceho takmer taká vysoká ako celoročná produkcia CO2 obyvateľa Indie. Ročne sa vďaka leteckej preprave do ovzdušia vypustí viac ako 600 miliónov ton CO2.

Nie vždy sa však dá vyhnúť cestovaniu lietadlom. Zodpovednejších turistov zrejme poteší informácia, že mnohé letiská a prepravcovia zaujali zelenší postoj a vybrali sa cestou znižovania negatívnych dopadov tohto typu prepravy na životné prostredie. Jedným z krokov je ponuka možnosti uhlíkovej kompenzácie cestujúcim v podobe dobrovoľného príplatku alebo prostredníctvom rôznych neziskových organizácií. Tie na svojich webových stránkach ponúkajú okrem výpočtu uhlíkovej stopy z cestovania aj aktivity, ktorými možno pomôcť zneutralizovať škodlivé vplyvy prepravy, podporiť rozvoj čistejších technológií, obnoviteľných zdrojov energie a projekty minimalizujúce klimatické zmeny.

Presedlajte radšej na vlak
Ak sa dá neletieť, presedlajte radšej na eko-zodpovednejší vlak. Výhodou je, že môžete pozorovať krajinu a naplánovať si po ceste zastávky v zaujímavých mestách a miestach. Pri kúpe spiatočného lístka môžete získať výraznú zľavu a v lete sa ponúkajú aj rôzne akciové trasy a skupinové zľavy.

Trochu iná dovolenka
Tí, ktorí za krásami prírody a oddychom neradi ďaleko cestujú, majú logicky nižší negatívny vplyv na životné prostredie. Za ideálnou dovolenkou nemusíme cestovať stovky kilometrov. Aj vášnivý cestovateľ musí pripustiť, že na Slovensku je stále čo objavovať. Čoraz populárnejšie sú dovolenky na eko-farmách, kde sa môže celá rodina tešiť z nefalšovaného farmárskeho života, hospodárskych zvierat a okolitej prírody. Po dohode možno na farme aj pomáhať, či si vyskúšať napríklad dojenie a jazdu na koňoch.

A pre tých, ktorí chcú oddychovať aktívnejšie a ešte pritom aj pomôcť ako dobrovoľníci, je tu široká ponuka dobrovoľníckych „táborov“ určených pre jednotlivcov, ale aj rodiny a všetky vekové kategórie. Ak chcete stráviť zmysluplne voľný čas, získať skúsenosti, nezabudnuteľné spomienky a nové priateľstvá s ľuďmi z celého sveta, určite zvážte účasť na workcampe.

Workcamp trvá 2 až 3 týždne a dobrovoľníčka či dobrovoľník pracujú v multikultúrnej 10- až 30-člennej skupine. Je len na vašom rozhodnutí, v ktorej oblasti sa chcete realizovať. Ponuka je od vzdelávania, cez prácu v poľnohospodárstve až po umenie. Získať skúsenosti, oprášiť si svoje jazykové schopnosti a preveriť svoje zručnosti máte možnosť napríklad aj na Islande, v Mexiku, Írsku alebo doma, na Slovensku. Strava a ubytovanie sú zabezpečené bezplatne. Viac na www.inex.sk.

Špeciálne druhy workcampov

  • TEENage workcampy – tábory určené pre účastníkov od 15 -17 rokov realizované najmä vo Francúzsku, Nemecku, Estónsku, Belgicku a Fínsku.
  • Family campy – špeciálne tábory, na ktorých sa zúčastňujú celé rodiny. Family campy podporujú medzigeneračnú spoluprácu a organizujú sa predovšetkým v Turecku, Taliansku a Estónsku.
  • Senior campy – sú určené pre dobrovoľníkov nad 30 rokov so záujmom pokračovať v dobrovoľníckej činnosti s trvaním od 1 do 3 týždňov.
  • Veľmi obľúbené letné pracovné ochranárske tábory organizuje priamo na Slovensku aj občianske združenie K.O.Z.A. V nádhernej prírode Bielych Karpát si môžete vyskúšať kosenie klasickou kosou a jej nakúvanie, hrabanie, sušenie, balíkovanie a iné „hranie sa“ so senom a mnohé ďalšie aktivity. Vo voľnom čase sa robia výlety po Bielych Karpatoch a večerné čítanie pri táboráku. Viac na www.koza.sk.
  • A keď už sa predsa len chystáte niekam za hranice, vyberte si hotel, ktorý spĺňa certifikované ekoštandardy. Takéto ubytovacie zariadenie vlastní napríklad ekoznačku Európskej únie European EcoLabel. Viac na www.ecolabel.eu.
  • Pre turistické ubytovacie zariadenia je rozšírená aj značka Green Key – www.green-key.org. Ponúka aj hodnotiaci program – „The Green Key Eco-Rating Program“. Udeľuje sa zariadeniam, ktoré sa zaviazali znižovať dopad svojej prevádzky na životné prostredie. Na základe komplexného environmentálneho auditu získavajú hotely hodnotenie „1-5 Green Key“ a návrhy, ako majú znížiť svoj dopad na životné prostredie, ktoré následne realizujú.
  • Pri výbere pobytu pri mori sa určite zamerajte na značku Blue Flag, ktorá sa udeľuje čistým plážam a prístavom – www.blueflag.org Zameriava sa na dodržiavanie prísnych kritérií týkajúcich sa kvality vody, environmentálneho vzdelávania a manažmentu a iných eko-služieb.
  • Všetky značky týkajúce sa eko-turizmu nájdete na www.ecolabelindex.com v sekcii „All ecolabels on tourism“.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, skúste tento rok zaradiť aspoň jedno kritérium PRE životné prostredie a určite neoľutujete. Príjemnú dovolenku.

Spracovali Zuzana Dovalová a Petra Ježeková
Živica
www.zivica.sk

časopis Dieťa
Foto Thinkstock.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok