Už u malinkých detí je dobré mať na pamäti, že budovanie imunity je investícia do ich silného zdravia v budúcnosti. Keď je imunitný systém v rovnováhe, funguje správne – rozlišuje „nepriateľov organizmu“ (vírusy, baktérie, parazity) a ničí ich. Ako však v sychravých prechodných obdobiach a v obdobiach zvýšenej chorobnosti podporiť imunitu svojho drobca tak, aby sa jeho organizmus vedel čo najlepšie popasovať s množstvom vnútorných i vonkajších nástrah?
Začnite výživným a pestrým jedálnym lístkom
Dobrá správa je, že aj malými zmenami dokážeme pozitívne ovplyvňovať imunitný systém dieťatka. Začnite tým, že jeho telo posilníte zvnútra – zaraďte do jedálneho lístka pestrosť, viac ovocia, zeleniny (v zimných mesiacoch pokojne aj tepelne upravenej napr. mixované polievky s kvapkou kvalitného oleja), orieškov a semiačok, celozrnných produktov, kyslomliečnych výrobkov či fermentovaných potravín.
>> Tip na aktivitu: Deti rady experimentujú, dajte klíčiť šošovicu alebo mungo fazuľku (ich klíčky nie sú príliš pikantné, chuťou pripomínajú čerstvý hrášok) a sledujte spoločne celý tento zábavný proces premeny. Na konci možno bude aj spoločná ochutnávka.
Zdroj: pixabay.com
Zásoba prírodných vitamínov a minerálov
Detský organizmus sa určite poteší, ak mu dodáte vyššiu dávku vitamínov a minerálov. Avšak pozor na ich syntetické formy, vždy siahnite radšej po prírodnej alternatíve. Lákavé farebné vitamínové cukríky, pastilky či sirupy pre deti sú veľakrát plné rôznych aróm, farbív a ďalších pridaných látok. Vyberajte preto s rozumom a uprednostnite kvalitu.
Ktoré vitamíny a minerály môžu pomôcť prekonať obdobie chorôb a podporiť imunitu?
1. Vitamín C
Často označovaný ako „top vitamín na imunitu“ – môže pomôcť predchádzať infekciám a znížiť riziko bežných chronických ochorení. Predpokladá sa, že stimuluje tvorbu bielych krviniek podstatných pri boji proti zápalom.
V čom sa nachádza? Šípky, špenát, čierne ríbezle, petržlen, kel, citrusy, brokolica, paprika, paradajky, jahody…
2. Vitamín E
Rozhodujúci vitamín pre správne fungovanie imunitného systému a veľmi účinný antioxidant.
V čom sa nachádza? Rastlinné oleje, oriešky a semienka, špenát, mango, paradajky, vajcia, ryby, králičie mäso…
3. Vitamín A
Tretí pomocník v boji proti infekcii. Vitamín A je potrebný pre normálny rast a vývoj tela.
V čom sa nachádza? Mrkva, batáty, marhule, melón, kel, špenát, ryby, mäso, mliečne výrobky, vajcia…
4. Vitamín D
„Vitamín slnka“ – jeden z najdôležitejších vitamínov na podporu imunity, pomáha znižovať zápaly v tele.
V čom sa nachádza? Losos, treska, makrela, sardinky, hovädzia pečeň, mlieko a mliečne výrobky, vaječný žĺtok…
5. Kyselina listová (alebo jej prírodný variant – vitamín B9)
Nevyhnutná zložka pre množstvo procesov v tele, podieľa sa na tvorbe nových buniek a krvotvorbe.
V čom sa nachádza? Strukoviny, celozrnné výrobky, listová zelenina, citrusy, kvasnice, vajcia, hydina, hovädzia pečeň…
6. Železo
Prenášač kyslíku k bunkám, hrá významnú úlohu v množstve procesov imunitného systému.
V čom sa nachádza? Mäso, ryby, celozrnné potraviny, strukoviny, orechy a semiačka, mak, slivky, čerešne, čučoriedky, marhule, brokolica, cvikla, listová zelenina…
7. Selén
Priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu a pomáha v boji proti voľným radikálom.
V čom sa nachádza? Mäso, strukoviny, ryby, vajcia, mliečne výrobky, cesnak, hrušky, avokádo, para orechy…
8. Zinok
Stopový prvok, ktorý sa považuje za silný antioxidant a posilňovač imunity a mozgovej funkcie. Pomáha udržiavať hladiny hormónov v norme a je spoluzodpovedný za zdravú pokožku, nechty a vlasy.
V čom sa nachádza? Červené mäso, hydina, mliečne výrobky, ryby, strukoviny, obilniny, kešu orechy, tekvicové semiačka…
Pokračujte pohybom, hrou vonku a kvalitným spánkom
Vitamíny a minerály sú silní ochrancovia zdravia, nie sú však všemocní. Dobre fungujúci imunitný systém je výsledkom pôsobenia viacerých faktorov. Čo je ešte možné okrem vyváženej stravy spraviť pre pevné zdravie a imunitu svojho dieťatka? Je to jednoduché – byť čo najviac na čerstvom vzduchu, ak sa dá i slnku. Hrať sa radšej vonku ako dnu, nechať deti poriadne vybehať a vyšantiť, aby večer mohli spokojne a sladko zaspať.
Čo na to štúdie?
-
Aj 20 minút jednoduchej pohybovej aktivity dokáže stimulovať imunitný systém k bunkovej odpovedi.
-
T-bunky, ktoré sa starajú o tlmenie zápalov v tele, fungujú „na slnečný pohon“. Slnko im dodáva energiu a ony tak môžu naplno ukázať svoje protiinfekčné schopnosti.
-
Prílišné skracovanie či vynechávanie spánku môže mať za následok zhoršenie reakcií imunitného systému. Navyše, kvalitný spánok dokáže zlepšiť pamäť imunitného systému – telo si lepšie zapamätá patogény, s ktorými sa už v minulosti stretol.
-
Zvýšený stres a zhoršená duševná pohoda môže mať negatívny vplyv na celkový imunitný systém.
Zakončite to smiechom a radosťou
Záver? Deti von zbytočne nebabušiť, chodiť čo najviac na vzduch v hocijakom počasí, mať pestrú stravu, dostatok pohybu, kvalitného spánku a zabezpečiť dieťatku zvýšený prísun prírodných vitamínov a minerálov na posilnenie imunity. A samozrejme nezabúdať na to podstatné – smiech, porozumenie, plnohodnotne strávený spoločný čas a radosť z maličkostí dokážu naozaj veľké divy!
(PR)
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok