Kreslenie nie je iba zábava | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Kreslenie nie je iba zábava

Kreslenie nie je iba zábava

Kreslenie ostáva po celé detstvo obľúbenou formou zábavy, dôležitým spôsobom sebavyjadrenia sa dieťaťa a jeho komunikácie s okolím. Pomocou papiera a ceruzky dáva bez zábran vedieť o svojom videní reality, zážitkoch, snoch, predstavách, obavách, želaniach.

Klasické kreslenie rukou je veľmi dôležité pre rozvoj detského mozgu. Práve pohyby prstov pri písaní alebo kreslení aktivujú mozgové oblasti spojené s myslením, vyjadrovaním sa a krátkodobou pamäťou, rozvíjajú tiež jemnú motoriku. Zodpovední rodičia by však mali venovať náležitú pozornosť nielen tomu, čo sa dieťa prostredníctvom prvých obrázkov snaží povedať, ale tiež tomu, čo a ako berie pri tejto príležitosti do ruky. Kvalitu a ergonómiu ceruzky alebo farbičiek a tiež správne držanie sa nevypláca podceňovať ani v ranom veku.

Správne uchopenie je základ
To, akým spôsobom držíme v ruke pero alebo ceruzku, má veľký význam pri type nášho písma, efektivite písania a aj pri fyzickom zaťažení ruky. Špeciálna pedagogička Mgr. Světlana Drábová poukazuje na dôsledky vyplývajúce z chybného úchopu pera  alebo ceruzky: „Chybný úchop môže zapríčiniť značnú bolestivosť ruky a jej rýchlu únavu. To má za následok chybovosť písania, potenie, stres a tým aj veľmi nepríjemné pocity detí pri písaní a kreslení.“ Ak sa deti nebudú cítiť už v skorom veku s perom v ruke pohodlne, môže to u nich vyvolať nechuť kresliť a písať.

  • Celá ruka by mala byť uvoľnená, vrátane prstov.
  • Ceruzka alebo pero by malo ležať na poslednom článku prostredníka a zhora si ho pridržiavame bruškami palca a ukazováka.
  • Ceruzka alebo pero smeruje k papieru šikmo, nie kolmo, pretože leží v priehlbine medzi palcom a ukazovákom.
  • Prsty by mali byť asi 2 – 3 cm od hrotu písacieho náčinia.
  • Obidva lakte sú položené na doske stola.
  • Zošit spravidla natáčame súbežne s predlaktím (praváci s pravým, ľaváci s ľavým). Niektorým tiež môže viac vyhovovať rovná pozícia zošita bez natočenia.

    Jednoduchý test na zistenie kvality farbičiek
    Ako zistiť, ktorá farbička je kvalitná? „Vyskúšajte najsvetlejšiu farbu z celej sady. Pokiaľ príliš netlačíte a vidíte na papieri farebnú stopu, držíte v ruke kvalitnú ceruzku s kvalitným pigmentom. Ak musíte na ceruzku tlačiť, aby ste videli, čo kreslíte, je to nesprávne,“ radí Petra Slouková, marketingová manažérka spoločnosti STABILO®. Dieťa potom totiž vyvíja príliš veľkú námahu na písaní či kreslení a prestáva to pre neho byť zábavou. Ak sa vám ceruzky pri strúhaní lámu, je to tým, že tuha nie je lepená po celej dĺžke a je už pravdepodobne zlomená vnútri. Ak je písacia potreba krátka tak, že si ju dieťa nemôže oprieť o miesto medzi palcom a ukazovákom, už mu ju nedávajte. Vyvarujete sa kŕčom a bolesti rúk svojich ratolestí.

Ceruzky a farbičky STABILO®
Ideálnym spoločníkom pre predškolákov a deti školou povinné sú farbičky STABILO® EASYcolors a ceruzky EASYgraph z radu STABILO® EASY Start. Trojhranný ergonomický dizajn ideálne zapadne do detskej ruky a priehlbne prirodzene vedú prsty malých umelcov k správnemu držaniu. Vďaka nim dieťa nebude farbičku v ruke otáčať a všemožne ohýbať, ale naučí sa základy správneho držania. Úchopové plochy končia pod horným koncom farbičky, pretože správna farbička je tá, ktorá sa pri držaní medzi palcom a ďalšími prstami opiera o priehlbeň dlane. Tuha je v týchto farbičkách lepená po celej dĺžke, takže sa pri strúhaní neláme. Farbičky a ceruzky značky STABILO® si môžete zaobstarať vo variante špeciálne pre ľaváka s označením na konci žltou farbou a písmenom L, s červeným označením a písmenom R je ceruzka určená pre praváka. Veľmi praktický je štítok na ceruzke, ktorý si dieťa môže podpísať. Pre malých školákov je ideálna tuha tvrdosti HB, s ktorou môžu písať, kresliť a skicovať.

Z ceruziek STABILO® si vyberie každý
Keďže sú farby v móde, rozšírilo STABILO® ponuku EASYgraph o viac farieb –vyberať si môžete medzi oranžovou, tyrkysovou, ružovou, zelenou, petrolejovou a žltou farbou. Navyše si ju môžu deti farebne zladiť s perom, strúhadlom, peračníkom a ostatnými školskými potrebami.

(PR)
Zdroj STABILO

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok