♪ Hnevám sa na dcérkinho kamaráta (zrkadlo!). Ubližuje jej | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Hnevám sa na dcérkinho kamaráta (zrkadlo!). Ubližuje jej

♪ Hnevám sa na dcérkinho kamaráta (zrkadlo!). Ubližuje jej

Črepiny z môjho zrkadla 87)

Situácia: Boli sme sa kúpať spolu s dcérkiným kamarátom. Zakiaľ čo ja som sa opaľovala na slniečku, muž bol na brehu s deťmi, ktoré sa kúpali a staval kamienkové veže. Keď sme sa vrátili domov, bol mierne vytočený. Vravel, že cítil, akoby chcel dcérke kamarát niektorými výrokmi ublížiť. Posmieval sa jej, zanadával, provokoval, vyzýval ju, nech spraví celkom riskantné veci. „Celkom sa hnevám.“

Čo tým chcem povedať: Prečo sa tak chlapček správa? Chce svojej kamarátke skutočne ublížiť?

Čo tým hovorím: Riešte priamo s deťmi, otvorene a úprimne, ak sa vám niečo nezdá. Vyjadrite sa, spýtajte sa, ale neobviňujte ich, nezaslúžia si hnev. Deti sú totiž LEN zrkadlá. Rodičov, učiteľov, spolužiakov… Spoločnosti. Hnevať sa na ne by bolo ako hnevať sa na zrkadlo – teda na svoj odraz v ňom.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: Je normálne, že sa muž hneval. Veď sa o dcérku bál – čo ak výzvu prijme a ublíži si?! Čo ak toto, čo ak hento, kam na to chlapček chodí? Nuž, dostal do daru našu spoločnosť rovnako ako dcérka, ktorá raz do iného kamaráta hádzala kamene, hoci ho má veľmi rada a hráva sa s ním. Nechala sa nahovoriť, nechala sa strhnúť hrou a neuvedomila si, že je pre kamaráta bolestivá. Deti si sprvu neuvedomujú, že správaním a konaním ubližujú, pretože ho odpozerali od iných a vnímajú ho ako normálne. Ak si ublíženie neskôr uvedomia, svoje správanie začnú kriticky vnímať až oveľa neskôr. Dovtedy ho budú vnímať ako normálne – deje sa všade vôkol nich. A akceptovateľné, kým neuvidia správanie, ktoré preukáže, že to tak nie je.

Preto k deťom pristupujme citlivo, rozprávajme sa s nimi bez hnevu, zlosti, výčitiek, obviňovania a strachu. A hlavne – kým máme šancu na ne vplývať (vplyv rodičov na deti podľa odborníkov klesá po dvanástom, trinástom roku), vytvorme vlastným správaním a konaním obraz, na ktorý budeme hrdí, ak ho deti začnú odrážať.

Hnev nič nerieši, len hľadá vinníka, na ktorom sa môže vybúriť miesto toho, aby sa sústredil na riešenie. Ak sa teda hneváte, nejednajte. Vyčkajte, kým hnev uplynie, spľasne ako balón, veď je to len emócia a my sme viac než naše emócie. Priateľsky a príjemne, s prosbou a prijatím pristúpte k našim deťom (predsa k našej budúcnosti) a ukážte im podľa vás správny príklad.

Mama Žaneta
Foto autorka

 

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok