♪ Ako premeniť bolestivé vyhlásenie na pozitívne „spojenie“ s dieťaťom | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Ako premeniť bolestivé vyhlásenie na pozitívne „spojenie“ s dieťaťom

♪ Ako premeniť bolestivé vyhlásenie na pozitívne „spojenie“ s dieťaťom

Črepiny z môjho zrkadla 88)

Situácia: Všimli ste si, ako sa čoraz viac vyzdvihuje pozitívny prístup k dieťaťu v závislosti od jeho pozitívneho vnímania seba a sveta navôkol? Prvým z krokov, ako doma vychovávať pozitívne dieťa, je stať sa pozitívnym rodičom. Aký jednoduchý prvý bod! No ak mám zmeniť svoj postoj a teda seba, treba začať od koreňa. Jedným z koreňov sú naše vyhlásenia.

Čo tým chcem povedať: Myslíme si, že naše vyhlásenia sú len konštatovania. No občas bývajú zbytočne bolestivé a rania detskú dušu.

Čo tým hovorím: Každé slovo má svojho „protinožca“. Oveľa silnejšieho a pozitívnejšieho, vďaka ktorému pomôžeme budovať deťom sebavedomie a pritom sa nezbláznime, pretože cez slová môžeme vypustiť časť svojho napätia a cez pochopenie, ktoré do nich vložíme, zároveň vytvárame prepojenie s dieťaťom.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: Za posledných pár dní som zozbierala niekoľko vyhlásení, ktoré sa mi podarilo prehltnúť, a namiesto nich som vymyslela niečo iné. Prístup je v oboch prípadoch kompletne odlišný.

Zase si rozliala pohár s vodou! Si tak sústredená na to, čo robíš, že si si ten pohár nevšimla. Skús sa nabudúce najskôr poobzerať, či ti niečo nestojí v ceste.

Zase si do mňa narazila! Veľmi sa mi páči, ako tancuješ. Asi som ti zavadzala. Upozorníš ma, keby som si ťa nabudúce nevšimla?

 Zase neješ! Ešte si nedokončila svoju kresbičku a ja som ťa od nej vytrhla kvôli obedu, však? Chcela by si ju tak veľmi dokončiť? A si hladná?

Prečo sa nechceš učiť plávať?! Vidím, že si plne sústredená na potápanie. Oceňujem, že sa odvažuješ ísť do takej hĺbky, pritom ešte nevieš plávať. Či som si len niečo nevšimla?

Zase zúriš! Veľmi sa mi páči, že takto vypúšťaš von negatívnu energiu. Upokojíš sa, ja počkám a potom pôjdeme ďalej.

Nechceš sa obliecť! Všimla som si, že to pripravené tričko si na seba nechceš obliecť. Je s ním niečo? Páči sa ti? Nie? Chceš si sama vybrať? Rýchlo, pretože sa ponáhľame.

Stále ma otravuješ! Pozri, niečo potrebujem súrne dokončiť, vidíš? A ty niečo tiež potrebuješ. Povedz mi a skúsime sa zladiť. Ďakujem, že radšej si prišla za mnou, než aby si sa mala sama trápiť.

Si strašne hlučná! Páči sa mi, ako si pospevuješ, zbožňujem tvoje piesne. Dnes ale nemám svoj deň, som unavená a nervózna, vidíš? Mohla by si byť tentoraz tichšie?

Mama Žaneta
Foto autorka

 

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok