Máme sa obávať cholesterolu u detí? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Máme sa obávať cholesterolu u detí?

Máme sa obávať cholesterolu u detí?

Cholesterol je jedna zo živín nevyhnutných pre rast a vývoj dieťaťa, podobne, ako iné tuky, je obsiahnutý v materskom mlieku vo zvýšenom množstve, z čoho vyplýva, že je pre dieťa potrebný. Odporúčaná denná dávka cholesterolu nie je stanovená, pre hladinu cholesterolu v krvi u detí sú však určené špecifické štandardy.

Cholesterol v materskom mlieku

U zdravých detí sa potravinám s obsahom cholesterolu netreba vyhýbať. Veď už materské mlieko podávané deťom každodenne, obsahuje množstvo cholesterolu od 100 do 150 mg/deň, čo svedčí o dôležitosti cholesterolu pre dieťa v dojčenskom veku.1

Epidemiologické štúdie ukazujú, že dojčené deti majú v dospelosti nižšie hladiny cholesterolu, než deti od narodenia kŕmené náhradnou detskou výživou.2 Mechanizmus tohto javu je predmetom diskusie, avšak štúdie vykonávané na zvieratách naznačujú, že cholesterol prítomný v materskom mlieku uľahčuje jeho katabolizmus (štiepenie na jednoduchšie molekuly), a dlhodobým programovaním metabolizmu znižuje riziko hypercholesterolémie v dospelosti.

Prítomnosť cholesterolu v materskom mlieku a dojčenie v prvom roku života je teda prínosom pre dlhodobé kardiovaskulárne zdravie človeka.

Je cholesterol v dojčenskej a detskej výžive?

Všeobecná situácia

Prevažná väčšina mliečnych dojčenských a detských výživ na trhu sa skladá najmä z rastlinných tukov bez obsahu cholesterolu. Potrebu cholesterolu pre normálny rast a vývoj detí pokrýva pri ich príjme endogénna syntéza. Prirodzený vysoký obsah cholesterolu v materskom mlieku, ktoré je prirodzenou výživou dieťaťa od narodenia, núti k zamysleniu nad rôznymi typmi výživ. Dojčenská a detská výživa by mali byť zložením čo najviac podobné materskému mlieku, ktoré je prirodzenou a najhodnotnejšou výživou pre dieťa.

Mliečne tuky – zdroj cholesterolu – špecifickosť francúzskeho mlieka France Lait

Mliečne tuky sú tuky prirodzene prítomné v kravskom mlieku. Priekopníkmi v oblasti strategickej úlohy tejto osobitej zložky kravského mlieka v detskej mliečnej výžive, sú Laboratóriá France Lait. A skutočne, kým väčšina dojčenských a detských výživ je vyrábaná takmer výlučne z rastlinných tukov, výrobky France Lait vždy obsahovali zmes vhodne upravených mliečnych a rastlinných tukov.

 

Výborná tolerancia s ľahkým trávením

Mliečny tuk v kombinácii s rastlinnými tukmi v dojčenskej a detskej výžive France Lait zaručuje zloženie tukov blízke ich zloženiu v materskom mlieku, ktoré obsahuje mastné kyseliny so stredným (MCFA) reťazcom, kyselinu myristovú a, samozrejme, cholesterol.

Tuky z kravského mlieka okrem toho poskytujú dieťaťu podobné prínosy, ako materské mlieko:

– zvyšujú komfort trávenia,

– podporujú peristaltiku čriev,

– posilňujú vývoj zraku a mozgu,

– optimalizujú zdravie kostí.

Vysoký obsah kravského mliečneho tuku, ktorý je významným zdrojom energie a je dôležitý tiež pre vstrebávanie vitamínov A, D, E a K, sa približuje zloženiu tukov v materskom mlieku. Špeciálne upravené mliečne tuky v náhradnej mliečnej výžive France Lait zabezpečujú nielen lahodnú chuť, ale aj maximálnu vstrebateľnosť a využiteľnosť prijatých živín, ako i ľahké trávenie bez plynatosti, nadúvania a grckania.

V porovnaní s materským mliekom však obsahuje kravské mlieko oveľa viac bielkovín, ktoré prirodzene podporujú rýchly rast teliatka. Tieto bielkoviny sú však pre dieťa ťažko stráviteľné. V laboratóriách France Lait preto dlhé reťazce bielkovín z kravského mlieka štiepia na kratšie, čím sa pre dieťa stáva dojčenská a detská výživa France Lait ľahko stráviteľnou. Upravené bielkoviny v mliečnej výžive France Lait dieťa dostatočne zasýtia, pričom nezaťažujú jeho tráviaci trakt, zabezpečujú pokojný spánok a podporujú imunitu.

Dojčenská a detská výživa France Lait spĺňa všetky požiadavky detského organizmu. Podľa Nariadenia Európskej Komisie 2016/127(EC) je tiež obohatená o kyselinu dokozahexaénovú (DHA), ktorá je dôležitá pre vývoj mozgu a zraku najmä v prvých mesiacoch života dieťaťa.3,4 Francúzska výživa je rovnako doplnená železom nevyhnutným pre krvotvorbu – dohliada na optimálne okysličenie krvi a celkovo priaznivo ovplyvňuje normálny vývin detí. Ak má tehotná mamička nedostatočný príjem železa, jeho deficitom trpí následne aj dieťatko. Musí sa ním preto dostatočne zásobiť už v tehotenstve, kedy sa oň s dieťatkom dokáže podeliť.  Pri dojčení železo do materského mlieka totiž neprechádza, jeho suplementácii možno napomôcť napríklad mliečnou výživou a príkrmovými kašami France Lait obohatenými tiež potrebným železom. Pestré zastúpenie živín vo výžive France Lait s obsahom mliečnych tukov, ako aj DHA a železa, vitamínu D3, vitamínov skupiny B, komplexu minerálov: zinok, selén, vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, meď, mangán a výživných látok: cholín, inozitol, L-karnitín, spĺňa odporúčania lekárov pre zdravú výživu. Presné informácie o správnej príprave a správnom použití mliečnej výživy i príkrmových kaší France Lait nájdete na www.francelait.sk

Tajomstvo dobrej znášanlivosti France Lait odhalené

Potvrdilo sa, že za dobrú znášanlivosť detskej mliečnej výživy France Lait zodpovedá práve jej skladba, ktorá je výsledkom snahy výrobcov dojčenskej a detskej výživy jej obsahové zložky v čo najvyššej možnej miere priblížiť zloženiu materského mlieka. Pri úprave kravského mlieka vyvinuli úsilie rozložiť ho na jeho jednotlivé zložky a poskladať ich čo najbližšie na úroveň materského mlieka – nie preto, aby vo výžive nahradili materské mlieko, ale preto, aby aj dieťa, ktoré nemôže byť z rôznych dôvodov dojčené, dostalo plnohodnotnú náhradnú stravu. Mliečnu výživu France Lait obohatil výrobca navyše prebiotikami – fruktooligosacharidmi, potrebnými pre zdravé trávenie, správne zloženie črevnej mikrobioty a na podporu imunitného systému.

Podľa pediatrov ľahko stráviteľné hydrolyzované bielkoviny, ako aj mliečny tuk (s obsahom kyseliny myristovej a palmitovej so stredne dlhým reťazcom) spolu s vitamínmi a minerálmi v mliečnej výžive France Lait deti dostatočne zasýtia, pričom nezaťažujú ich trávenie, podporujú ich optimálny rast a vývoj, priberanie na váhe, plnohodnotný spánok a celkovo posilňujú obranyschopnosť ich organizmu.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Pre dojčatá je najvhodnejším pokrmom materské mlieko – poskytuje dokonalú výživu a ochranu pred ochoreniami. Výrobky France Lait 2 a France Lait 3 ho môžu doplniť v prípade jeho nedostatku, alebo nahradiť, ak nemôže matka svoje dieťa dojčiť. Používajú sa ako doplnok pestrej stravy. Nesprávne používanie môže ohroziť zdravie dojčaťa. Pred podaním následnej dojčenskej výživy sa poraďte so svojím lekárom. • Nepoužívajte pre deti do 6 mesiacov. • Nepoužívať parenterálne.

(PR)

Ilustračný obrázok Freepik

Literatúra:

  1. Jensen R.G. et al.: Lipids of human milk and infant formulas: a review; Am J Clin Nutrition, 1978.
  2. Owen C. G. et al.: Does initial breastfeeding lead to lower blood cholesterol in adult life? A quantitative review of the evidence; Am J Clin Nutrition, 2008.
  3. Harris W.S., Baack M.L.: Beyond building better brains: bridging the docosahexaenoic acid (DHA) gap of prematurity; Journal of Perinatology, 2015.
  4. SanGiovanni J.P., Chew E.Y.: The role of omega-3 long-chain polyunsaturated fatty acids in health and disease of the retina; Progress in Retinal and Eye Research, 2005.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok