Aktuálne Dieťa č. 12/2022 – 1/2023 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 12/2022 – 1/2023

Aktuálne Dieťa č. 12/2022 – 1/2023

Dieťa č. 12/2022 – 1/2023 prináša aj tieto témy:

Spánok novorodencov v kocke
Aký je normálny spánok novorodencov a bábätiek do 3 mesiacov

S príchodom bábätka sa vám váš bežný denný aj nočný rytmus rozhodí a zmení, čo je celkom normálne. Váš spánok sa bude pohybovať v ľahších spánkových fázach, a kým si zvyknete na nový režim, trvá to aj 3 až 4 mesiace, aby ste pociťovali, že ste sa vyspali, aj keď ste v noci vstávali k bábätku. Novorodenci však absolútne netušia, kedy je deň a kedy je noc.

Byliny v tehotenstve a pri pôrode
Ktoré pomôžu a ktorým sa treba určite vyhnúť?

Tehotenstvo je nádherný čas v období života ženy, ktorý v ideálnom prípade prebieha hladko a bezproblémovo. Je to však dlhých 9 mesiacov, počas ktorých nás predsa len môžu stretnúť zdravotné komplikácie – od tej najbanálnejšej nádchy, cez pálenie záhy, črevnej zápchy až po kožné ekzémy či zlé výsledky pečeňových testov. Budúce mamičky často stoja pred dilemou, či sa majú začať liečiť (a teda uprednostniť svoje zdravie) alebo do tela v čase tehotenstva nezasahovať medikamentóznou liečbou. Prípadne akú liečbu zvoliť, aby čo najmenej (alebo ideálne vôbec nie) negatívne ovplyvnili zdravie vyvíjajúceho sa plodu.

Dýchacie techniky počas pôrodu
Ako si ich natrénovať

Je všeobecne známe, že pôrod môže byť extrémne bolestivý. Aj v dobe epidurálu si niektoré matky môžu vybrať možnosť rodiť bez potlačenia bolesti. Hlboké, uvoľnené dýchanie má nasledujúce výhody: získate viac kyslíka, znížite svoj krvný tlak atď. Tiež môžete mať vďaka nemu pocit, že máte pôrod viac pod kontrolou. V tomto článku preberieme najlepšie dýchacie techniky pri pôrode a to, ako vám môžu pomôcť cítiť sa počas neho lepšie.

Trauma z dojčenia
Ako ju odvrátiť?

„Portál rodinka.sk uverejnil zaujímavý rozhovor aj o dojčení s Katkou Koščovou. Myslím, že Katka predstavuje dosť veľkú skupinu matiek, ktoré napriek dobrému nastaveniu na dojčenie, príprave a dokonca aj podpore nakoniec nedojčili. Namiesto radosti z dojčenia sa z neho nakoniec stala trauma. Prečo? Dalo sa to aj inak?“ pýta sa a zároveň aj ponúka odpoveď poradkyňa pri dojčení Ing. Jana Michálková.

Rodina a právo
Keď je dieťa choré

Deti zvyknú mávať zdravotné problémy, najmä po tom, čo nastúpia do materskej školy. Neraz je dieťa choré a je potrebné, aby ostalo doma, mimo kolektívu v škôlke. Pre rodiča to taktiež znamená, že s dieťatkom musí zostať doma. V prípade, že je rodič zamestnaný, prípadne je živnostník, podnikateľ, znamená to často aj rýchle úsilie vyriešiť rovnováhu pracovného a rodinného života a spôsob, ako môcť s dieťaťom zostať doma. V tomto článku prinášame pár podstatných informácií pre zvládnutie situácie, keď je dieťa choré.

Hovorme o vede 77)
Vitamíny (nielen) na zimu 2)
Vitamín D

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Ako súvisí prastará ľudová múdrosť s civilizačnými ochoreniami a chrípkovými epidémiami? Ako ochrániť svoje zdravie?

Plávanie prospeje telu i duši

Pohyb je v tehotenstve veľmi dôležitý. Či už bola budúca mamička pred tehotenstvom aktívna, alebo nie, plávanie je vhodné naozaj pre každú.

Na intímnu nôtu
Starostlivosť o predkožku a penis

Ako sa starať o intímne partie tiel našich najmenších chlapcov? Sťahovať im predkožku alebo nie – tak to je večná otázka a rôzny prístup rodičov i odborníkov k nej. Ako je to teda správne?

Ako nevychovať závislé dieťa 1)

Je prirodzené, že rodičia sa v dnešnom svete obávajú o svoje deti, ktoré sú neustále vystavené rozličným vplyvom sociálnych médií, internetu a televízie. Už vo veku 11 – 12 rokov sa deti dokážu dostať k informáciám o drogách, je takmer nemožné zabrániť im v tom. Podľa Národnej rady alkoholizmu a drogových závislostí v USA (The National Council on Alcoholism and Drug Dependence) majú najväčší vplyv na deti, čo sa týka alkoholu a drog, práve rodičia. Výskum ukázal, že dve z troch detí uvádzajú ako dôvod, prečo začali užívať alkohol a drogy, skutočnosť, že stratili rešpekt pred svojimi rodičmi a dôveru v nich. Ako teda vychovať deti, ktoré k svojmu spokojnému životu nebudú potrebovať látky a činnosti spôsobujúce závislosť?

Rodičovská škola
Som, pretože si – Jednotlivec a spoločenstvo

Človek nemôže žiť sám. Je ilúziou, že si môžem všetko zabezpečiť sama, hmotne, energeticky, sociálne, spirituálne. Čo z nás robí človeka? Ubuntu. Existujú rôzne významy a rôzne definície slova „Ubuntu“, ale všetky poukazujú na jednu vec – autentická individuálna ľudská bytosť je súčasťou väčšieho a významnejšieho vzťahového, komunitného, spoločenského, environmentálneho a duchovného sveta. (Wikipedia) „Som, pretože si. Stávaš sa (ale nielen) zrkadlom mojej ľudskosti.“

Hovorme o výžive 11)
Zvýšená hladina cholesterolu u detí
Ako sa s ňou popasovať?

Vianočný čas je naplnený radosťou a tešením sa, ale aj odriekaním – to keď nás trápi potravinová intolerancia, alergia, diabetes, dnová choroba, prípadne trpíme na vysoký krvný tlak, taktiež aj zvýšenú hladinu cholesterolu. Dospelí svoje túžby ešte nejako usmernia, však ako vyskladať jedálny lístok detí, keď ich trápi posledné spomínané? Podľa môjho názoru to nie je žiadny problém, záleží však na tom, aby sme ako rodina všetci potiahli za jeden povraz. Ak totiž ochorie dieťa na niektorú z metabolických porúch, pripadá mi nefér, aby ako jediné malo oddelený tanierik. Zatiaľ čo dospelí si pochutnávajú na lineckých srdiečkach, vanilkových rožtekoch… , aby chorému dieťaťu zostal len jeden jediný, často tiež najmenej atraktívny druh. Osobne neduh jedného vnímam ako veľkú výzvu pre celú rodinu. A dá sa to aj s gráciou, verte mi. Lebo práve pri zvýšenej hladine cholesterolu, o ktorej bude reč v tomto článku, ide skôr o racionálny stravovací smer. Nejde o zaťažujúcu bezlaktózovú, bezlepkovú či antihistamínovú diétu. Ako to teda zvládnuť aj v tom krásnom a potešením naplnenom vianočnom a novoročnom čase?

Keď je menej viac

Jedného decembrového dňa, bolo to približne rok po tom, čo môj tato odišiel z tohto sveta, som v kufri auta, ktoré mi po ňom zostalo, našla magnetku. Stálo na nej: Najkrajšie na svete nie sú veci, ale okamihy. V danom kontexte vie precítiť to, čo som vtedy prežívala, iba ten, kto už o niekoho milovaného prišiel. Dnes, keď už môj tato viac nekráča svetom so mnou, si nespomínam na to, čo mi kedy kúpil. To, čo mi v skutočnosti dal, sa nedá kúpiť v žiadnom obchode na celom svete. Pred očami mám jeho vysmiatu tvár a v duši mi poletujú jeho slová, jeho celoživotná filozofia: „Veci nie sú to, čo je skutočne dôležité.“ Až keď odišiel, pochopila som ich celým srdcom. Hádam väčšina z nás tie slová v tej či onej forme počula. Ale kde je realita väčšiny z nás? Neraz je práve adventné obdobie to, čo nám ju zviditeľňuje. Náhlenie sa za nakúpením darčekov, zhon kvôli napečeniu niekoľkých druhov koláčov, upratovanie príbytku. Nevravím, že je niečo zlé na tom, aby sme piekli, upratali či obdarovali svojich najbližších. Niečo skutočne zlé však na tom je vtedy, keď sa to deje na úkor našej vnútornej pohody.

Logopedická hra

Pre deti sme pripravili sériu logopedických hier, ktoré ich pomôžu naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ, K, F a R. Tie nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú logopedické hry, prostredníctvom ktorých si dokážu hravou formou tieto hlásky precvičiť. Logopedickou hrou ich každý mesiac budú sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska.

Zo sveta homeopatie 21)
Minerály a ich zlúčeniny v homeopatii 1)

Minerálne látky sú pre náš organizmus dôležité tak ako sacharidy alebo bielkoviny. Sú stavebnými prvkami kostí a zubov, riadia rovnováhu v tele, činnosť srdca a zažívacieho systému, regulujú látkovú premenu a sú tiež nevyhnutné pre optimálne funkcie nervov a svalov. Organizmus bez nich jednoducho nemôže fungovať. Rovnako dôležité sú aj v homeopatii, tvoria základ homeopatickej knihy materia medica.

Školička ľudských hodnôt 11)
Deti a duchovnosť

December sa v našich končinách nerozlučne spája s Vianocami. Tešia sa na ne predovšetkým deťúrence, láka ich čarovná atmosféra a nevedia sa dočkať darčekov pod stromčekom. Nám dospelým prinášajú aj „vianočné“ starosti a zhon, avšak len do tej miery, do akej to my sami dovolíme. Vianoce sú aj dôležitým kresťanským sviatkom, keď si kresťania pripomínajú narodenie Ježiša, posla Božej lásky. Väčšina z nás, nech už je naše vierovyznanie akékoľvek, sa viac ako inokedy v roku zamýšľa nad duchovnými otázkami. Veru, tieto otázky sú dôležité, o to dôležitejšie, ak sme rodičmi. Skúste sa teraz v tomto predvianočnom zhone na chvíľku zastaviť a spolu s nami uvažovať o deťoch a duchovnosti.

Vianočné bobáľky pre najmenších

Bobáľky, opekance, pupáčiky – dobrota, ktorá nesmie chýbať na tradičnom štedrovečernom stole. Ako ju však pripraviť tak, aby si na nej mohli pochutnať aj naše batoliatka?

Detské hračky kritickými očami

Klavíriky, autíčka, roboty, knižky… Hračky, ktoré svietia, pípajú, hrajú, imitujú zvuky, hýbu sa… radosť detí je pochopiteľná. Krátku chvíľu. Po čase možno z týchto hračiek unavení rodičia či pani učiteľky v škôlkach vyberú batérie. Hračky ostanú odložené, nezaujímavé či pokazené. Kde skončia? A odkiaľ vlastne pochádzajú? Aké príbehy sa v nich ukrývajú?

Dieťa č. 12/2022 – 1/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok