Nočné pomočovanie | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Nočné pomočovanie

Nočné pomočovanie

Vaše dieťa sa pomaly chystá do školy, alebo dokonca už do nej chodí, no stále sa v noci pocikáva? Nie je to nič nezvyčajné. Nočné pomočovanie je podľa lekárov druhý najčastejší problém (hneď po alergii), ktorý trápi deti nad 5 rokov. Treba si uvedomiť, že ak dieťa nemá problém s obličkami, močovým mechúrom či iné organické príčiny, ktoré by mohli súvisieť s pocikávaním, je to len prechodný stav. Na vine je oneskorené dozrievanie spojenia medzi močovým mechúrom a mozgom.

Nočné pomočovanie (primárna nočná enuréza) je nekontrolovaný únik moču počas spánku, ak pretrváva aj po piatom roku života. Do tejto kategórie patrí aj pomočovanie počas popoludňajšieho spánku. Na Slovensku tento problém trápi asi 45-tisíc detí, no len 3 až 4 percentá z nich (asi 1 500 detí) sa liečia. Podľa štatistík 2 z 10 detí vo veku 5 až 7 rokov sa v noci pomočujú, častejšie chlapci ako dievčatá.

O primárnej nočnej enuréze hovoríme vtedy, keď dieťa nemalo predtým „suché“ obdobie. Ak ho malo, teda nejaký čas sa už v noci nepocikávalo, no zrazu sa opäť budí v mokrej postieľke, tak už je reč o sekundárnej enuréze. A sekundárna enuréza často vzniká v dôsledku psychického stresu – napríklad dieťa začne chodiť do školy, alebo sa mu narodí mladší súrodenec a cíti sa odstrčené, prípadne sa musí vyrovnať s rozvodom rodičov či smrťou v rodine. Primárna nočná enuréza však nevzniká na psychickom podklade.

AKO FUNGUJE MOČOVÝ MECHÚR

Na začiatok trochu teórie o močovej sústave. Obličky tvoria moč, ktorý močovodmi odteká do močového mechúra. Predstavte si ho ako svalovú nádržku, ktorá je schopná zväčšovať sa s pribúdajúcim močom, no, samozrejme, len do určitej miery. Keď dosiahne svoje maximum, vyšle signál do mozgu a ten vydá príkaz, že močový mechúr treba vyprázdniť. A tak dieťa ide na záchod a vyciká sa.

Organizmus zároveň produkuje regulačnú látku – vazopresín, ktorý reguluje tvorbu moču. Jeho koncentrácia v noci stúpa, čím sa zabezpečí menšia tvorba moču a pomalšie napĺňanie močového mechúra, aby sme nemuseli v noci chodiť na WC. Zistilo sa, že u veľkej časti detí, ktoré trápi nočné pomočovanie, sa v noci nedostatočne tvorí vazopresín. Takže sa u nich aj počas spánku vytvorí veľa moču, močový mechúr sa preplní a keď dieťa tuho spí, mozog nie je schopný rozpoznať signály preplneného močového mechúra a ono sa nezobudí na močenie. A tak sa pociká do postele.

„Ak sa dieťa v noci pocikáva a ešte nemá 5 rokov, je to v poriadku. Každé dieťa dozrieva iným tempom, treba mu dať čas. No ak pocikávanie trvá aj po 5. roku života, odporúčam zájsť k lekárovi. Rodičia to však väčšinou neurobia, lebo sa hanbia,“ konštatuje detská nefrologička MUDr. Andrea Černianska, MPH, z 1. detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava – Kramáre.

Podľa jej slov to, či dieťa trpí primárnou nočnou enurézou, rodič zistí veľmi jednoducho. Stačí si pravdivo odpovedať na tieto otázky:

  1. Je ráno dieťa mokré alebo suché?
  2. V prípade, že je suché: musíte dieťa v noci zobudiť a dať ho vycikať, aby zostalo suché?

„Niekedy si rodičia myslia, že keď dieťa každú noc zobudia a dajú ho vycikať, tak nemá problém, lebo veď zostalo suché. Ale toto tiež nie je v poriadku,“ upozorňuje.

NEHANBITE SA NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA

Ako hovorí MUDr. Andrea Černianska, keď s nočným pomočovaním svojho dieťaťa zájdete k lekárovi, nemusíte sa obávať žiadnych bolestivých vyšetrení. Na začiatku lekár zisťuje anamnézu, takže sa vás bude pýtať na rôzne informácie týkajúce sa zdravotného stavu dieťaťa od jeho narodenia. Potom nasleduje vyšetrenie krvi a moču. Pomocou zobrazovacích vyšetrovacích metód (najmä ultrazvuku) sa vyšetria obličky a močový mechúr. Dieťa dostane pitnú a mikčnú kartu – je to podrobný 24-hodinový záznam o pití a močení, ktorý budete musieť vypĺňať. Ako, o tom vás lekár presne poučí. V podstate však ide o to, že budete zaznamenávať všetky tekutiny, ktoré počas dňa aj noci dieťa prijalo a zároveň písať, koľko tekutín a kedy vycikalo. No a nakoniec vás lekár podrobne poučí o tom, aké režimové opatrenia treba dodržiavať. Väčšinou totiž práve v dôsledku dodržiavania týchto režimových opatrení sa už po pár týždňoch či mesiacoch dieťa prestane pocikávať.

Ak nezaberú režimové opatrenia a dieťa sa napriek nim stále pocikáva, pristupuje sa aj k farmakologickej liečbe. „Večer dáte dieťaťu liek a o šiestej hodine ráno sa vyplaví z organizmu. Cez deň na dieťa nepôsobí, hoci je to hormonálny prípravok,“ uviedla MUDr. Andrea Černianska. Dodala, že liečba väčšinou trvá polroka. „Keď máme 100 detí s nočným pomočovaním, tak u 30 až 40 percent z nich zaberú len režimové opatrenia, pričom niekedy stačí iba to, že prestanú piť po 17. hodine. U ďalších 30 až 40 percent zaberú lieky. Zvyšok sa lieči dlhšie prevažne preto, že tam vplývajú ďalšie faktory, napríklad stresové domáce prostredie a podobne.“

Návšteva lekára je dôležitá aj preto, aby sa vylúčili možné organické príčiny či pridružené ochorenia, ktoré spôsobujú pomočovanie. Patria sem najmä infekcia močového mechúra, cukrovka, choroby chrbtice a iné.

PRED SPANÍM MÁLO PIŤ A VEĽA CIKAŤ

Jedným zo základných pilierov liečby nočného pomočovania u detí je dodržiavanie týchto režimových opatrení:

  1. Správny pitný režim – väčšinu tekutín by dieťa malo prijať dopoludnia a krátko popoludní. Denne by malo vypiť 6 až 8 pohárov tekutín (1 pohár predstavuje 200 až 250 ml). Po 17.00 hodine už treba tekutiny obmedziť na minimum. Taktiež je dôležité vyhýbať sa nevhodným nápojom, ktoré obsahujú teín, kofeín alebo priveľa cukru. V podvečer by dieťa nemalo jesť ani korenisté, príliš sladké a slané jedlá, polievky a kompóty, či ovocie a zeleninu s vysokým podielom vody (melón, uhorky). Pozor treba dať aj na príjem skrytých tekutín, napríklad pri večernom umývaní zubov.
  2. Správny mikčný režim – dieťa treba naučiť tekutiny aj správne vylučovať. Základom je pravidelné močenie každé 2 až 3 hodiny. Dieťa musí vždy dôkladne vyprázdniť močový mechúr, nie si len narýchlo „ciknúť“, aby náhodou nezmeškalo hru. Dôkladné vymočenie je dôležité najmä tesne pred spánkom.
  3. Rituály pred spaním – je dobré, keď dieťa chodí spať pravidelne o tom istom čase. Pred spánkom by sa malo upokojiť, treba sa venovať pokojnejším hrám a aktivitám. Vyhnite sa sledovaniu napínavých filmov v televízii či hraniu nevhodných počítačových hier.
  4. Preč s plienkou – v žiadnom prípade nedávajte dieťaťu na noc plienku. Maximálne môžete ochrániť posteľ tak, že dáte na matrac gumenú plachtu.
  5. Odmeny za „suché“ noci – dôležité je vymyslieť systém odmien za „suché“ noci. Napríklad si zaveďte zošit, kam budete lepiť smajlíkov za každú noc, počas ktorej sa dieťa nepociká. „Mokré“ noci si nevšímajte a nijako za ne dieťa netrestajte. Ubezpečte ho, že sa naň nehneváte, že ho milujete také, aké je a že nočné pomočovanie je len prechodný stav a skôr či neskôr prejde. Buďte mu oporou. Ak máte v rodine niekoho, kto sa tiež dlhšie v noci pocikával, neskrývajte to pred dieťaťom, táto informácia preň môže byť úľavou, rovnako ako rozhovor s človekom, ktorý mal rovnaký problém.

 NAJČASTEJŠIE CHYBY

  • Pitie tekutín v posteli. „Päťročné dieťa má kapacitu močového mechúra 150 až 200 ml. Keď tesne pred spaním vypije pohár vody alebo mlieka, čo predstavuje približne 250 ml tekutín, je jasné, že sa pociká. Množstvo moču, ktoré sa v noci vytvorí, bude totiž väčšie ako je kapacita močového mechúra,“ vysvetlila MUDr. Černianska.
  • Chlapci cikajú postojačky. „Žiadny chlapec sa dokonale nevymočí postojačky, lebo neuvoľní svaly panvového dna. Preto aspoň pred spaním by chlapci mali cikať posediačky. Na záchode treba sedieť tak, že nohy sú v pravom uhle a chodidlá spočívajú na podložke, nemali by visieť. Len tak sa úplne vyprázdni močový mechúr,“ dodala detská nefrologička.
  • Pozor na vplyv starých rodičov. Niekedy sa rodičia zo všetkých síl snažia dodržiavať správne režimové opatrenia, no starí rodičia im to kazia. Je to problém, najmä keď býva široká rodina pohromade. Starí rodičia napríklad „odmietajú trýzniť dieťa smädom“, a tak mu dajú poriadne napiť aj pred spaním, hoci rodičia to vyslovene zakazujú.

PRI MOKREJ POSTIEĽKE NAJVIAC BOLÍ DUŠA

Mohlo by sa zdať, že nočné pomočovanie patrí k tým menej náročným zdravotným problémom detí, pretože pri ňom nič nebolí. No nie je to celkom tak. Bolí totiž detská duša. A veľmi. Najmä, keď sú už deti staršie, vnímajú nočné pomočovanie veľmi negatívne, hanbia sa zaň, majú kvôli nemu znížené sebahodnotenie. „Výskumy dokázali, že deti s nočným pomočovaním majú dokonca nižšie sebahodnotenie ako deti, ktoré trpia vážnymi chronickými chorobami, ako je napríklad cukrovka. Niektoré vnímajú nočné pomočovanie tak ako stratu zraku či popáleniny. Tieto deti sú zmätené, nahnevané, depresívne, majú ťažkosti pri nadväzovaní kontaktov s kamarátmi, sú sociálne izolované, lebo nechodia na školské výlety, do detských táborov či na prespávačku ku kamarátom. Boja sa, že by sa v noci pocikali, za čo by ich ostatní vysmiali,“ upozorňuje na neľahké prežívanie detí, ktoré trpia nočným pomočovaním, detská psychiatrička MUDr. Terézia Rosenbergerová z I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Podľa jej slov je veľmi zlé, keď tieto pocity v deťoch živia a prehlbujú aj rodičia svojím správaním. Až 50 percent detí, ktoré sa v noci pocikávajú cíti netoleranciu rodičov. „Rodičia vnímajú nočné pomočovanie dieťaťa ako hanbu, zlyhanie vlastnej výchovy, ale aj nedostatok pevnej vôle u dieťaťa či ako náznak protestu – niečo som mu nedovolil, on sa za to pocikal. Preto sa snažia tento mokrý problém zatajiť, a to často aj pred lekárom, niekedy zahanbujú dieťa alebo ho trestajú.“

Treba si uvedomiť, že psychický vývoj dieťaťa nie je príčinou nočného pomočovania. Nočné pomočovanie však časom môže ovplyvňovať psychický stav dieťaťa – smútok, depresiu, uzavretosť. Chlapci sa niekedy začnú správať nevhodne až agresívne a takto sa snažia prekryť svoj „mokrý problém“. Psychiatrička tiež upozornila na to, že niektoré deti majú kvôli nočnému pomočovaniu veľmi zlý vzťah s rodičmi. „Stáva sa aj to, že deti sú bité až týrané. Niekedy si musia samé prať bielizeň, rodičia im strhávajú z vreckového účty za prací prášok či vodu. Taktiež môžu mať zlý vzťah so súrodencom, ktorý v hádke vykričí pred ostatnými deťmi, že brat či sestra sa pocikávajú.“ Pamätajte, že vaše dieťa potrebuje porozumenie, ohľaduplnosť, trpezlivosť a lásku. Chváľte ho pri úspechoch a neúspechom nevenujte pozornosť.

Monika Bothová

časopis Dieťa 6/2013
Foto Thinkstock

O autorovi

Podobné články

1 komentár

Zanechať komentár

Only registered users can comment.