Nie štrbavému úsmevu! | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Nie štrbavému úsmevu!

Nie štrbavému úsmevu!

Aj vy ste zhrození, keď vidíte 3- či 5-ročné dieťa s odhnitými mliečnymi zúbkami? Žiaľ, môžeme za to jednoznačne my, rodičia.

Neraz sa totiž riadime teóriou, že o mliečne zuby sa veľmi starať netreba, lebo aj tak vypadajú. Tieto názory sú však dávno prekonané. Zubní lekári upozorňujú, že so zubnou hygienou treba začať už v okamihu, keď sa dieťaťu prereže prvý zúbok. Keď totiž dieťa nebude mať zdravé mliečne zuby, nebude zdravý ani jeho trvalý chrup.

„Hurá, máme zub!“ zvykneme radostne zvestovať rodine a známym, keď sa v bezzubých ústočkách nášho drobca objaví prvá zatvrdlinka, z ktorej vykukne zúbok. Málokto si v tomto okamihu uvedomí, že sa oň treba zodpovedne starať. Čo na tom, že je široko-ďaleko jediný a ktovie, kedy sa objaví ďalší. Rodičia by rozhodne nemali čakať dovtedy, kým je zúbkov plná pusa, alebo do 3 rokov, keď už dieťa pri čistení zubov spolupracuje.

„Len správnou dentálnou hygienou vieme predísť chorobnému stavu. Čisté zuby sa nekazia,“ povedala stomatologička MUDr. Monika Sabolová.

Podľa jej slov, keď sa v ústach dieťaťa objaví prvý zub, rodičia by mali po každom jedle stierať z neho zvyšky navlhčenou gázou. A to aj v prípade, keď je dieťa plne dojčené a pije len materské mliečko. Mlieko totiž obsahuje cukor, a keď jeho zvyšky zostanú na zúbku, je to rovnaké, akoby dieťa zjedlo sladkosti. Baktérie, ktoré sú prítomné v ústnej dutine, štiepia cukry na kyseliny a nastáva odvápňovanie zubnej skloviny. Odtiaľ je už len kúsok k pokazeným zubom.

„Najdôležitejšie je, aby zuby boli čisté večer. V noci je nižšia tvorba slín, preto cukor vydrží na zuboch až do rána a môže napáchať oveľa väčšie škody. Po večernej fľaške mlieka by sme mali jeho zvyšky zo zubov vždy zotrieť, alebo by sa dieťa malo aspoň napiť čistej vody. Najhoršie je, keď mu na noc namočíme cumeľ do medu, alebo mu aj v noci, keď sa zobudí, ponúkneme fľašu so sladeným čajom,“ upozorňuje rodičov MUDr. Sabolová.

Prvá kefka

Keď už je dieťa trošku väčšie a zúbkov má viac, môžeme mu kúpiť prvú zubnú kefku. „Detská kefka má menšiu hlavičku aj rúčku a štetiny sú jemné, aby sa dieťa pri umývaní zubov nezranilo. Dieťa si v rámci hry môže kefkou umývať zúbky aj samo, ale minimálne 2-krát denne – ráno aj večer – mu ich musí poriadne vyčistil rodič. Pri najmenších deťoch spočiatku čistíme najmä vonkajšie plôšky, a to tak, že dieťa zahryzne a rodič kefkou naraz čistí horné aj dolné zuby. Môže to robiť stieravými pohybmi z ďasna na zúbok, teda z červeného na biele, alebo veľkými krúživými pohybmi. Pastu do 3 rokov nepoužívame. Malé deti ešte nevedia vypľúvať a takto by mohli mať nekontrolovaný prísun fluóru, čo je nežiaduce.“

Ak rodič chce čistiť zuby dieťaťu mladšiemu ako 3 roky aj so zubnou pastou, určite by mal použiť detskú zubnú pastu bez fluoridu a tenzidov.

Ak vaše dieťa chce ráno robiť všeličo iné, len nie čistiť si zúbky, dajte mu čas, kým na túto aktivitu bude mať chuť. Môžete to urobiť formou hry – kúpite zubnú kefku aj pre bábiky či obľúbeného plyšáka a najskôr vyčistíte zuby im. Potom príde na rad aj dieťa. Keď mu navyše dovolíte v obchode vybrať si pestrofarebnú zubnú kefku s obľúbenou rozprávkovou postavičkou a k nej dostane krásny pohárik, čisteniu zubov sa brániť určite nebude. Opäť dbajte na to, aby zuby boli dokonale čisté najmä večer pred spaním. Keď si dieťa osvojí rituál umývania zúbkov pred spánkom, nebude s tým mať problém ani v neskoršom veku.

Prvá pasta

Keď má dieťa už 3 roky a vie vypľúvať, môžete mu kúpiť prvú zubnú  pastu. Rozhodne mu neponúkajte tú vašu. Nie preto, že štípe alebo dieťaťu „nechutí“, ale najmä preto,  lebo je preň nevhodná z hľadiska obsahu fluóru. Detské zubné pasty obsahujú oveľa menej fluóru, takže sa nemusíte báť ani v prípade, že dieťa sem-tam kúsok pasty prehltne. A že prehltne, to je viac ako isté, deti to robia bežne. Zubní lekári upozorňujú, že priveľa fluóru ničí kvalitu trvalých zubov, ktoré sa zakladajú už v tomto veku, hoci ich ešte nemôžete vidieť.

Aj keď sa vám váš škôlkar zdá byť už dostatočne veľký na to, aby si umyl zuby sám, nemali by ste to nechávať len na ňom. Až do 6 rokov veku dieťaťa by mal zuby stále dočisťovať rodič – ráno aj večer. Deti si v tomto veku nevedia poriadne umyť najmä zadné zúbky, ktoré sú už trvalé. A tie sa potom kazia ako prvé.

Čistíme aj medzizubné priestory

Viete, kde najčastejšie vznikajú zubné kazy? V medzizubných priestoroch! Tie si neraz nevedia poriadne vyčistiť ani dospelí, nieto ešte deti. Fakt je, že keď naše dieťa dosiahne 12 rokov, mali by sme mu kúpiť okrem klasickej zubnej kefky už aj medzizubnú kefku a oboznámiť ho s dentálnou niťou. Spočiatku to vôbec nie je ľahké, preto MUDr. Sabolová odporúča, aby s dieťaťom individuálne nacvičil čistenie medzizubných priestorov zubár alebo dentálna hygienička.

V tomto veku už deti bez problémov môžu používať aj dospelácke zubné pasty. Ale ešte stále nie sú dospelí a už vôbec nie zodpovední. Hoci 13-ročnému pubertiakovi zuby čistiť už asi nebudete, určite ho treba aspoň kontrolovať, či si ich poriadne umyl. Kontrolu si však môže vykonať aj sám. Stačí kúpiť detekčné tablety, ktoré sú voľnopredajné a fungujú tak, že zafarbia plôšku zuba, ktorá nie je čistá. Farba sa pritom dá zmyť len zubnou kefkou – to znamená, že dieťa si zuby musí poriadne vyčistiť. Zároveň má takto šancu vidieť, na ktoré plôšky pri čistení zubov zabúda a napraviť to.

Keď kefka nie je poruke

Zubní lekári odporúčajú umývať si zuby po každom jedle, minimálne dvakrát za deň, teda ráno a večer. Platí pritom zásada, že po jedle počkáme 20 minút a zuby sa umývajú až potom. Inak by sa mohla poškodiť zubná sklovina.

A čo v prípade, keď dieťa nemá možnosť zuby si umyť, lebo obeduje napríklad v školskej jedálni a odtiaľ ide rovno na tanečnú či futbalový tréning? Naučte ho po každom jedle si zuby vypláchnuť čistou vodou. A ďalším pomocníkom v čase, keď kefka nie je poruke, je žuvačka.

„Žuvačku by sme určite nemali používať ako náhradu zubnej kefky, ale ako doplnok dentálnej hygieny. Ak nie je možné, aby si dieťa umylo zuby, 20 minút po jedle si môže dať žuvačku. Žuvačka mechanicky postiera zo zubov nánosy jedla, ktoré tam ešte zostali, a zvyšuje tvorbu slín, takže kyseliny, ktoré spôsobujú odvápňovanie zubnej skloviny, sa riedia. Dôležité však je, aby to bola žuvačka bez cukru,“ hovorí MUDr. Sabolová.

Nemaškrtiť celý deň

Upierať deťom všetky sladkosti, lebo budú mať pokazené zuby, nie je veľmi správne a povedzme si rovno, že ani reálne. Rozhodne však treba prísun sladkostí aj s ohľadom na zdravý chrup korigovať. A to tak, že dieťaťu ich dovolíte zjesť po hlavnom jedle, keď je väčšia produkcia slín. Samozrejme, že najlepšie je, keď si po 20 minútach potom pôjde zuby umyť.

Neznášate, keď vaše dieťa zje celú čokoládu naraz a radšej mu ju rozdelíte na tri časti, aby si dalo postupne ráno, na obed aj večer? Zubní lekári majú presne opačný názor. „Radšej zjesť celú čokoládu naraz, ako maškrtiť každú hodinu,“ tvrdia.

Zubár nie je strašiak

Dôležitou súčasťou starostlivosti o zúbky sú aj pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára. „Preventívne prehliadky slúžia jednak ako osveta a tiež ako včasná diagnostika možných problémov. Zároveň počas nich môže zubný lekár profesionálne odstrániť zubný kameň a zubné povlaky. Ich súčasťou býva aj individuálna inštruktáž čistenia zubov a profesionálna fluoridácia – keď sa na povrch zuba aplikujú koncentrovanejšie prípravky ako pri domácom čistení zubov,“ konštatuje MUDr. Sabolová.

Samozrejme, trochu inak vyzerajú preventívne prehliadky pri najmenších deťoch. Tú prvú by ste mali absolvovať po 1. roku života dieťaťa. Neprekáža, že ešte má len zopár zubov, ba ani to, že sa neposadí do zubárskeho kresla a neotvorí ústa. Táto prehliadka je len zoznamovacia – dieťa sa zoznámi s prostredím zubnej ambulancie aj so svojím zubným lekárom a sestričkou, pozrie si prístroje, ktoré tam majú, a keď bude chcieť, dovolí lekárovi aspoň zbežne sa mu pozrieť na zúbky. Vy sa dozviete, čo je pre detské zúbky dobré a čo nie, ako sa o ne starať, aké problémy si v ústnej dutine všímať a kedy rozhodne navštíviť zubného lekára. Hoci sa vám takáto prehliadka môže zdať zbytočná, určite ju nepodceňujte. Nie je totiž nič horšie, ako keď dieťa prvý raz vidí zubného lekára v okamihu, keď ho bolí zub. „Vtedy už nemáme čas hrať sa a ukazovať prístroje, už musíme liečiť,“ vysvetľuje MUDr. Sabolová. A je prirodzené, že keď prvý zážitok zo zubnej ambulancie bude bolestivý, dieťa bude nabudúce jačať, už len keď mu spomeniete zubné ošetrenie a zubný lekár preň bude „nepriateľ“. Ak sa tomu chcete vyhnúť, môžete dieťa brať so sebou do zubnej ambulancie aj vtedy, keď idete na preventívnu prehliadku vy, alebo keď vám idú opravovať pokazený zub (ak teda nerobíte cirkus v zubárskom  kresle :-)). Keď dieťa uvidí, s akou ľahkosťou a pohodou otvoríte ústa a necháte si zuby skontrolovať, prípadne aj vyšetriť, bude prirodzene kopírovať vaše správanie a nebude v zubárskom kresle vyvádzať.

Nikdy dieťa nestrašte zubárom. Keď líže lízanku a vy mu poviete: „Veď počkaj, pôjdeme k zubárovi…“ alebo sa mu vyhrážate zubným lekárom a jeho vŕtačkou zakaždým, keď si odmieta umývať zuby, nečudujte sa, že bude odmietať zubné vyšetrenie.

Nové trendy

Tak ako všade aj v starostlivosti o chrup sa uplatňujú rôzne nové trendy. Základom je, že starať sa treba poriadne už o mliečne zúbky, pretože ich dieťa v ústach nemá len tak. Majú istú funkciu a ich chorobný stav môže ovplyvňovať aj následné trvalé zuby. Ďalšia „novinka“, ktorú odporúčajú niektorí zubní lekári, je čistiť si zuby pred jedlom. Tak sa zbavíme povlaku a zároveň aj baktérií, ktoré sú v ústnej dutine. Keď následne zjeme hoci aj sladké jedlo, máme síce v ústach cukor, ale chýbajú tam baktérie, ktoré ho štiepia na kyseliny.

Mnohé deti sa najmä v čase puberty stretávajú s čeľustno-ortodontickou liečbou, teda so zubnými strojčekmi. Strojček v ústach už dávno nie je hanba. Moderné materiály a farebné gumičky z neho dokonca robia ozdobu. Najúčinnejšie pritom je, keď sa strojček nasadí v čase rastového špurtu – keď dieťa v puberte najrýchlejšie rastie. Vtedy sa aj krivé zúbky dajú do poriadku pomerne rýchlo, neraz už v priebehu 2 rokov.

No a verili by ste, že existujú už aj zubné šperky?

Monika Bothová
Dieťa

Foto Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok