Máme pre vás niečo špeciálne :-) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Máme pre vás niečo špeciálne :-)

Máme pre vás niečo špeciálne :-)

špeciál Dojčiatko & batoľa

pomocník každej tehuľky a rodičov detí od 0 do 3 rokov

Redakcia časopisu Dieťa vám ponúka 2-krát ročne samostatný špeciál Dojčiatko & batoľa. V špeciáloch zameriavame pozornosť na príchod malého človiečika na svet a na jeho prvé tri roky, ktoré sú kľúčové pre celý ďalší život dieťaťa.

Moderné trendy snúbiace sa s tradičným láskavým prístupom v opatere detí, objektívne informácie, odbornosť a pútavé spracovanie – to všetko nájdete v jedinečných a nadčasových špeciáloch Dojčiatko & batoľa.

Dojčiatko & batoľa prináša exkluzívne rozhovory s renomovanými odborníkmi zo Slovenska i zo zahraničia, reportáže aj samostatné odborné články z domova i zo sveta, ktoré majú za cieľ podnietiť čitateľa k zamysleniu, aká má byť tá najlepšia starostlivosť o naše deti a k úsiliu vyvarovať sa chýb z nevedomosti.

Dojčiatko & batoľa 1/2017
Z obsahu vyberáme:

  • Cisársky rez. Chcete spať alebo len necítiť bolesť? Tretina pôrodov na Slovensku sa končí cisárskym rezom. Pri akútnom cisárskom reze vás anestéziológ uspí. To znamená, že budete v celkovej anestézii, ktorej ľudovo hovoríme narkóza. Pri plánovanom cisárskom reze vám ale môže dať vybrať medzi celkovou anestéziou a lokálnou, pri ktorej budete bdelá, len nebudete cítiť bolesť a na krátky čas budete mať pocit ochrnutia. Ako sa postupuje pri oboch anestéziách, aké sú výhody aj možné komplikácie, o tom sme sa rozprávali s vedúcim Katedry anestéziológie a intenzívnej medicíny Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, doc. MUDr. Milanom Májekom, CSc.
  • Quo vadis pôrodná asistencia? Posunúť starostlivosť po pôrode do domáceho prostredia by bol obrovský úspech. V súčasnosti čoraz častejšie zaznievajú výčitky voči systému zdravotníckej starostlivosti, ktorý je, čo sa týka tehotných žien, nastavený na lekársku starostlivosť, nepraje pôrodným asistentkám a nenapomáha rozvoju materských kompetencií. Terajší stav je naďalej neudržateľný a bude zrejme smerovať k tomu, aby pôrodné asistentky mohli predpôrodnú a popôrodnú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia poskytovať v samostatnej praxi aj v domácom prostredí mamičiek. O pôrodnej asistencii sme sa zhovárali s pôrodnou asistentkou PhDr. Jankou Hrabčákovou, PhD., odbornou asistentkou denného štúdia pôrodnej asistencie na Katedre pôrodnej asistencie Fakulty ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.
  • Veľké bruško po pôrode? Nielen estetický, ale najmä zdravotný problém. Zrejme každá nastávajúca mamička sa v tehotenstve stretla s odporúčaním psychofyzickej prípravy na pôrod. Koľko z vás však počas tehotnosti či po pôrode dostalo kvalifikovanú informáciu o tom, že by ste mali venovať pozornosť popôrodnej rehabilitácii? Nie preto, aby ste mali krásne bruško v bikinách, ale najmä preto, aby ste boli zdravé a predišli nejednej zdravotnej komplikácii, ktorá sa spája s rozstúpením brušných svalov v tehotnosti. Práve o tom, čo je brušná diastáza, ako jej možno predísť a liečiť ju, sme sa zhovárali s fyzioterapeutkou Monikou Šrenkelovou (RehabWomen), ktorá s týmto problémom pomáha mamičkám v kurzoch popôrodnej rehabilitácie použitím jedinečného cvičebného systému.
  • Ako uspávať dieťa. Nechávať ho „vyplakať“ je veľmi škodlivé. Ako rodičia máme v rukách zodpovednosť za zdravie a šťastie našich detí. Mali by sme k nim pristupovať tak, aby sme im pomáhali čo najlepšie sa rozvíjať, a mali by sme sa vyvarovať výchovným spôsobom, ktoré deťom škodia. Medzi takéto nesmierne škodlivé prístupy patrí aj uspávanie „vyplakaním“, ktoré sa, bohužiaľ, stále propaguje medzi rodičmi. Teda: dieťa sa vraj naučí samostatne zaspať, keď ho necháme do vysilenia plakať, až nakoniec zaspí. Takýto spôsob zaspávania je pre dieťa nesmierne devastujúci. A nezáleží na tom, či stres a plač dieťaťa dávkujete postupne, alebo ho v tom necháte naraz. Ničí vnútro dieťaťa na celý život…
  • Nosenie detí – Predsudky a mýty verzus skúsenosti nosiacej mamy poradkyne. Nosili ste, nosíte alebo sa chystáte nosiť vaše dieťatko v šatke či nosiči? Potom vás možno zaujme, s akými názormi, tvrdeniami a výčitkami sa občas stretávajú mamičky, ktoré nosia svoje deti v šatkách. A čo na ne vraví mama, ktorá má dlhodobú skúsenosť s takýmto nosením detí? Ponúkame vám pohľad trojnásobnej matky, ktorá všetky svoje deti dojčila a nosila, Mgr. Adriany Kráľovej, certifikovanej poradkyne pri dojčení a poradkyne nosenia detí v šatkách a ergonosičoch.
  • Poďme spolu viazať šatku na nosenie detí. Nosenie detí je jednoduché. Ani so šatkou to nie je také náročné ako by sa mohlo zdať. Naše staré matere si poradili s kusom obrusu alebo plachty. Dnes je na trhu množstvo krásnych pružných šatiek s rôznymi vlastnosťami. S Mgr. Adrianou Kráľovou vám prinášame fotopostup základného úväzu na brucho – Krížu s kapsou vnútri. Je vhodný od narodenia, ale aj pre staršie deti. Potrebujeme šatku strednej dĺžky – najpoužívanejšie sú veľkosti šatky 5 alebo 6. Ide o veľmi pevný úväz, dieťatko vám nemôže vypadnúť a je najobľúbenejší práve pre jeho univerzálnosť.
  • Utekajme, už ide! Ako privítať prvé zúbky bez stresu a plaču. Ak bábätko netrpí kolikami či refluxom, prerezávanie prvých zúbkov je zvyčajne prvá zdravotná komplikácia, s ktorou sa čerstvá mamička stretne. Neskúseným rodičom môžu tieto nutné, pravidelne sa opakujúce etapy spôsobiť nemalý stres a poriadne znepríjemniť inak najkrajšie obdobie života. Cieľom tohto článku je poskytnúť preto jednoduchý návod na to, aby sa mama i dieťatko s prvými zúbkami popasovali bez zbytočných problémov.
  • Z potravinovej alergie deti väčšinou vyrastú. Asi tretina detí má u nás nejakú formu alergie. Prvým alergickým prejavom obyčajne býva alergia na potraviny, ktorá postihuje deti už v prvých mesiacoch života. Odhaduje sa, že až 8 percent dojčiat môže trpieť nejakou potravinovou alergiou, u starších detí je odhadovaný výskyt 3 až 6 percent. A čo je horšie, v poslednom čase už aj u detí stúpajú závažné alergické reakcie, a to najmä pri takých potravinách, ako sú arašidy. Viete, prečo by ste s atopickým ekzémom mali zájsť nielen ku kožnému lekárovi, ale aj k imunoalergiológovi?
  • Keď deti jedia všetko – lieky starej mamy, mydlo aj konvalinky. Len čo prídem do Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice v Bratislave (NTIC), zazvoní telefón. Dvojročné dieťa asi pred hodinou zjedlo dve tabletky Ibalginu, takže dostalo do seba naraz 800 mg účinnej látky ibuprofen. Výrobca tieto tabletky deťom do 12 rokov vôbec neodporúča. Čo teraz? O tom, ako nespanikáriť a správne konať, ak dieťa spapá nielen lieky, ale skúsi okoštovať napríklad aj tablety do umývačky riadu, prostriedky na pranie a čistenie či rôzne rastliny, sme sa zhovárali s vedúcou NTIC PharmDr. Silviou Plačkovou, PhD.
  • Kto je dieťa a čo od nás potrebuje? Pamätáte sa, aké je to hľadieť do očí novonarodeného človeka? Deti k nám prichádzajú s nekonečnou dôverou. Nahé, bezbranné, úplne odkázané na našu lásku a starostlivosť. Zároveň sú veľmi mocné: dokážu v nás vyvolať lásku k nim, potrebu starať sa a ochraňovať. Ale aj strach a pochybnosti, ako to naozaj ako rodič s nimi zvládnem.
  • Minimalistická mama alebo Čo bábätko naozaj potrebuje v prvom roku života. Mnoho párov vlastní príliš veľa vecí už predtým, ako príde dieťa na svet. Potrebujeme čoraz väčší priestor, aby sme tieto nahromadené veci mali kam uložiť a vystaviť. Po narodení bábätka sa náš majetok rozmnoží raketovou rýchlosťou, často aj štvornásobne. Minimalizmus je cielené vlastnenie len takého množstva vecí, ktoré rodina naozaj potrebuje a denne využíva. Menej detských potrieb, hračiek a nábytku vyžaduje menej priestoru na život a skladovanie. Podlaha, na ktorej sa neváľajú kopy vecí sa ľahšie udržuje v čistote. Domov nezahltený hračkami pôsobí upokojujúco aj na dieťa a rozvíja kreativitu. Menší domov znamená aj menej dlhov a nižšie energie. Minimalistické rodičovstvo dáva šancu deťom sa nudiť a nezapĺňa každú voľnú minútu nejakou aktivitou. Možno sa to vaše dieťa naozaj zaobíde bez baby čínštiny…
  • Kedy je dobré vyhľadať psychológa? Stalo sa vám už niekedy, že ste sa pozerali na svoje dieťa a neboli ste si celkom istí, či to, čo práve robí (alebo aké zvuky vydáva), je normálne alebo nie? V takýchto chvíľach rodičia neraz začnú uvažovať o tom, či by nebolo dobré vyhľadať psychológa. Kedy je na to ten správny čas a v čom vám môže odborník pomôcť?
  • Herečka Vlastina Svátková: Mám presne to, čo som vždy chcela. Herečka Vlastina Svátková si zahrala v množstve slovenských aj českých filmov (Ženy v pokušení, Gangster ka, Všetko alebo nič…) či v televíznych seriáloch (Kukučka, První republika…), no pre mnohých bude už navždy tá, ktorá v roli čašníčky otrávila Jamesa Bonda v známom trháku Casino Royal. Sama za svoju životnú rolu však považuje rolu matky dvoch synov, Adama a Kryštofa, ku ktorým začiatkom mája pribudne tretí. Krátko pred pôrodom sme sa jej spýtali, ako si užíva tehotenstvo a čo si želá pre svoje dieťa do budúcna.

Predplatné špeciálov Dojčiatko & batoľa pre rok 2017:
• Najrýchlejší spôsob ich objednania a okamžitej bezhotovostnej úhrady je priamo prostredníctvom webovej stránky firmy L. K. Permanent – distributéra časopisu Dieťa a špeciálov Dojčiatko & batoľa – https://www.predplatne.sk/rodina/1904-dieta-specialy
• K dispozícii sú vám stále aj predošlé vydania špeciálov Dojčiatko & batoľa z roku 2016, ktoré si môžete objednať  tu

Špeciály  Dojčiatko & batoľa vychádzajú aj v roku 2017 dvakrát ročne – 2. mája 2017 a 31. októbra 2017.

Cena špeciálu Dojčiatko & batoľa je rovnaká ako cena časopisu Dieťa, teda 1,80 eura. Spolu za 2 vydania špeciálu v jednom roku zaplatíte len 3,60 eura.

Ak si predplatíte časopis Dieťa na rok (6 za sebou nasledujúcich čísel Dieťaťa), získate ako darček oba aktuálne špeciály Dojčiatko & batoľa, ktoré vyjdú v období vášho predplatného.

Dojciatko

Titulka a obsah špeciálu
Dojčiatko & batoľa 1/2016

Titulka a obsah špeciálu
Dojčiatko & batoľa 2/2016

Predplaťte si Prémiový obsah portálu Dieťa a získajte prístup do elektronického archívu Dieťaťa (od roku 2013 do roku 2016) a oboch špeciálov  Dojčiatko & batoľa z roku 2016 a bonusy navyše.

O autorovi

Podobné články

39 komentárov

Zanechať komentár

Only registered users can comment.